56 wel den aenlegger als verweerder gebruycken 't recht van dese stadt; maer indien den aenlegger het hoff van den Heere Conservator voor rechter kiese ende sijne actie aldaer institueert, sal hij deselve oock voor 't voorschreven hoff vervolgen ende sijnselven submitteren aen de sententie ende vonnisse, die aldaer sal werden gegevenende daermede tevreden sijn. Maer anders soo menichmael als een Schotsman sijne saecken rech- telijck wil vervolgen tegens eenige van onse borgers, inwoon- ders ofte ondersaten off eenigen vremdelingb, wie het zij, dat geenen Schotsman ofte suppoost van den voornoemden stapel is, sal hij gehouden wesen 'tselve altijts voor ons te doen; ende sullen beijde partijen van waerden houden ende naercomen 'tgene bij ons sal worden gepronunchieert, indien geen appel van de diffinitive sententie en worde geïnterponeert. Ende vorder tot beter accommodatie van de voornoemde Schot- sche stapel-court ende hare 2) supposten ende tot meerdere expeditie van hunne saecken ende actiën, die voor ons sullen comen, salder gemaeckt worden eene extraordinaris rolle van alle saecken ende processen, hangende tusschen iemant van de voornoemden stapel ende andere, opdat deselve eerst ende voor andere saecken mogen worden geëxpedieert ende geëijn- dicht, tot welcken eijnde wij den voorschreven stapel oock be loven dat alle processen in geschrifte ofte bestaende in feijten binnen veertien dagen naer 't furnissement sullen werden ge- termineert. 35s). Ende indien 't gebeurde des verhoopt wert neen dat iemant van de Schotsche stapel quame te failjeren ofte insolvent te worden, daeraen eenige van onse ingesetenen ten achteren waresullen wij in dien gevalle neffens den Heer Conservator van ieder sijde een curator stellen, dewelcke te samen den boedel van den insolventen sullen redden ende beneficiëren ad opus jus habentis. 36. Noch hebben wij aen die van de Schotsche stapel v. d. W.imvoonder. 5) v. d. "W.haere. 3) Vgl. 1612 art. 26.

Archief | 1905 | | pagina 92