87 waren Antony Brummei.kamp de geestdriftvolle leeraar van Ilattem, met zijn //blijmoedig gelaat, tintelend oog en recht opstaand haar11 r», zijn zwager Simon van Yelzen, de be sliste dominee van Drogeham 2)benevens de welsprekende predikant van Almkerk George Brans Gezelle Meerburg, een //man des vredes11, teeder van consciëntie en//rijk in deugd11. 3) Bij dit drietal getrouwen voegde zich weldra de candidaat Albertus Christiaan van Raalte 4), zwager van Yan Yelzen en Brummelkamp, Scholte's academievriend, die na een be- Allard Piërson Oudere Tijdgenooten. Haarlem 1904. a) Dr. L. H. Wagenaar Het Reveil en de AfscheidingHeerenveen 1880. Dr. L. H. Wagenaar id. ■i) Later Afgescheiden predikant te Genemuidente Ommen en te Arnhem in welke laatste plaats hij behulpzaam was iu de opleiding tot den predikdienst. Van Raalte was klein van statuurruim van blik en bezat een koninklijk hart. Ook hij deelde ruimschoots in de vervolging tegen de „verboden associaties". Schertsend placht hij later wel te zeggen dat zijne kleinheid van persoon hem destijds uitstekend te stade kwam. Want toen hij en zijn collega Van Velzen ergens over straat gaande door het volk met steenen werden geworpenkwam Van Raalte met den schrik vrij en kreeg Van Velzen al de steenen (mede- deeling van Rev. Pieteus op de Synode der Christelijke Gereformeerde kerk gehouden te 's-Hertogenbosch 1875). In September 1846 is Van Raalte met de zijnen naar Amerika vertrokken en werd daar de eminente leider der Hollanders. Met recht mag hij genoemd worden de vader der Hollandsche kolonie in Michigan. Rev. Dosker verhaalt de volgendeeigenaardige anecdote van Van Raalte. Achter de pastorie te Ebenezer lag een stuk land, dat vroeger een „swamp" een moerasgeweest was. Toen de van koorts rillende eigenaar eens over dat stuk klaagde aan ds. Van Raalte die over omgevallen boomstammen er over liepzeide deze„Schaap ge zult hier nog tarwe oogsten". „Tarwe oogsten", antwoordde de man, „kikkers oog sten ja dat zou gaan". En toch werd Van Raaltes profetie meermalen vervuld. Het Rutger-college en een weinig later de universiteit van New-York hebben Van Raalte den doctoralen graad iu de theologie toegekend. Van Mei tot September 1866 was hij in Nederland en predikte hij op ver scheidene plaatsen. Na een rusteloosveelbewogen leven is Van Raalte in 1876 gestorven. Eene levensbeschrijving begeerde hij niet. Met eigen hand ver nietigde hij al de bouwstoffen daartoe. Later, in 1893, heeft Rev. Henry E Doseer eene levensschets van dezen merkwaardigeu man uitgegeven. Ze heeft tot titel: Levensschets van Lr. A. C. van Raalte, Nijkerk 1893.

Archief | 1906 | | pagina 123