89 De positie van de Afgescheidenen was alzoo alles behalve rooskleurig of benijdenswaardig Van buiten strijd, van bin nen vrees. Niemand wilde ze helpen en zichzelven konden zij niet helpen. In de kringen der kerkelijke wereld bespot of veracht, voelden zij zich nauwer aan elkander verbonden. Samen had men uit beginsel de '/valsche kerk" T) verlaten, samen was men met Bünyan's pelgrim 3) de stad Verderf de Nederlanclsche Stemmen tot November 1S3G. Da Costa Capadose en De Clercq, waren de scheiding niet genegen. Ze waren en bleven mannen van het Réveil. Da Costa betreurde de scheidingdie naar zijne meening zooveel liefelijke ban den verscheurde en den vijand deed triumfeeren. En De Clercq, Beslist ontkent hij onder de bepaalde, vijanden van De Cock en Scholte gerekend te moeten wordendoch vier maanden later vertelt hij kinderlijk-naïef genoeg (De Clrkcqs Dagboek 2e dl. blz. 179)dat hij alles be halve op zijn gemak was over zekere Kaatje Sjonket die zich zeer uit de hoogte had uitgelaten over grove en fijne Baaispriesters en gereed scheen om uit de leerk te gaan. En was Capadose niet met een bezwaard hart naar de Zeister vrienden heeugereisdalleen nog maar op het gerucht, dat Kohlbrügge tot de ge- scheidenen zou overgaanna de bewijzen van liefde en toegenegenheidwelke deze prediker bij het afsterven zijner vrouw van de leden der verstrooide oefe ning mocht ondervinden? De broeders mochten toch al het mogelijke doen om den invloedrijken Kohlbrügge van zulk een dwazen stap terug te houden (Dagboek blz.. 153). En deed Chevaixiee anders tegenover Groen van Prin- sterer? (Zie Dr. L. H. Wagenaar Het Réveil en de Afscheiding blz. 266 noot.) „De reden"aldus schreef Groen in 1873 (Ned. Gedachten blz. 292) „waarom ik mij niet bij de Afgescheidenen gevoegd hebligt niet in de rechtstheorie van een geleerdemaar in het plichtsbesef van een lid der Gereformeerde kerk. Ik was van oordeel en ben het uog, dat door bet vragen van autorisatie het beginsel en de kracht der opwekking tot onberekenbaar nadeel voor land en kerkmiskend en grootendeels verspeeld werd." Volgens Groen (Zie Maatregelen tegen de Afgescheidenen blz. 40) waren de Afgescheidenen een afgedwaald gedeelte, een voorbarig en op verkeerd terrein handgemeen gemaakte voorhoede der Gereformeerde gezindheidin de hoofdzaak geheel eens met hendie in het Kerkgenootschap blijven aandringen op behoud of herstel vau het wezen der kerk. Zie o. a. Ojjicieele stukken betreffende den uitgang uit het Nederlandse//. Hervormde kerkgenootschap Kampen 1861blz. 229 en ook blz. 238. Zie ook Handelingen en Voorvallen betrekkelijk op de Gemeente onzes Heeren en Zalig makers Jezu Christidie vergaderd wordt ie Békerke c. a. -) John Bunyan Pilgrims progress.

Archief | 1906 | | pagina 125