93 Vooreerst Job Wisse, destijds landbouwer op bet hof //Grijps- kerke" een zeer bejaardgemoedelijk man en ijverig voor stander der gereformeerde leerwelke hij gaarne beoefende. 2) Door zijn beminnelijk karakter was //de oude Wisse"'1 in groote achting bij velen. Aan zijne zijde stond Pieter Wijnand, woonachtig op Krommenhoeke 3), jonger van jaren, niet minder trouw aan de leer, en die evenmin als zijn mede-ouderling Wisse zich op zijn gemak gevoelde in de vaderlandsche kerk. Het vertrek van D3. Van Rhee baarde hun veel zorg. Aan de keuze van een geschikt opvolger was zoo veel gelegen. En daarom besloot de kerkeraad zeker op hun voorstel om niet zoo spoedig tot beroepen over te gaan 4)maar eerst vol doende inlichtingen in te winnen omtrent een voor deze ge meente geschikt leeraar. En zoo geschiedde. Zien we nu, langs welken //bijzonder aanbiddelijke(n) weg1' in de vacature te Biggekerke voorzien werd. 5) III. Een Middelburgsche Vriendenkring. Op den hoek van de Langedelft en het Reigerstraatje te Middelburg, tegenover den boekhandel van de firma VanBen- them en Jutting, in het huis, waar thans de vergulde vijzel boven de deur de apotheek van den heer Nonhebel Thans bewoond door Abr. Jansen. ,2) Zie K. Wiegemaker, Biggekerkeblz. 130. 3) Op de hofstede, nu bewoond door Cornelis Dekker. De toenmalige consulentDs. B. Fijnebuik van Zoutelandedrong in de kerkeraadsvergadcriug van IS Juli op spoedige beroeping aan. Zie Akteboek van Biggekerke (VI) 18321876. Nadat Ds Van Rhee het beroep naar Veen had aangenomenreeds vóór zijn vertrek, kwam zekere proponent Moothof te Biggekerke op beroep preeken. Hij beloofde bij eventueel beroep er voor te zullen zorgendat de approbatie binuen veertien dagen zou inkomen. De kerkeraad, vooral Wijnand wilde echter noch van den mannoch van zijn belofte iets weten. Medcdeeling van Jan Wijnand igeboren 25 Juli 1823). s) Zie Brief van J. H. den Ouden te Amsterdam aan M. Noels (18 Sep tember 1834).

Archief | 1906 | | pagina 129