94 aanwijst, werd in die dagen een kleinhandel in koloniale waren gedreven. Bedoeld huis was minder fraai dan tegenwoordigtoch liep het niet minder in het oog. Het behoorde onder de weinige gebouwen in Middelburg, waarvan de gevel niet van steen, maar van hout was opgetrokken 1), en heette eigenlijk 't Huis de Morinne. Men noemde het echter in de wandeling het huis met den houten gevel. 3) Daar woonde destijds de kruidenier Marinus Noels een geboren Zuidbevelander 3), een man in de fleur van zijn leven, begaafd, ontwikkeld en dichterlijk aangelegd, met zijne vrouw Janna, die een tweetal jaren ouder was dan hij en //-een moedertje in Israël" mocht heeten. Bene oude, zeventigjarige grootmoeder woonde bij hen in. 4) Al gingen de zaken maar stilletjes, heel stilletjes zelfs, de marktdag maakte eene gunstige uitzondering. Dan kwamen er geregeld buitenmenschenvooral ook van Biggekerke. Gewoonweg sprak men onder de Bêkerksche vrienden van Janna Wijn and, als men de vrouw van Noels bedoelde. Ze was daar eene oude bekende, immers de zuster van Pi eter Wijnand, den boer van Krommenhoeke. Ook deze eenvoudige lieden waren sinds lang niet meer op hun gemak in de vaderlandsche kerk. Toch waren ze uog te Zooals velen zich nog zullen herinnerenstond vroeger voor het perceel B 125 in de Langedelft een dergelijke houten gevelnog te zien in den tuin van het Zcemvsch Genootschap der Wetenschappen. '-) Op het kohier van den 100 penning van 1576 (zie Verslag der ge meente Middelburg over 1902) komt het voor als „thuys gent. De morinne be woont als huerder Gregory gillesz. voor 15 10 s.c. g. s.rs." Zie ook M. Fokker Proeve van een lijstbevattende de vroegere namen der huizen in Mid delburg uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der WetenschappenMid delburg 1904. Marinus Noels (geboren 's-Heerabtskerke 4 Juni 1799) was gehuwd met Janna Wijnand (geboren Februari 1797) sinds 4 November 1821. i) Maria Poortvliet, moeder van Janna Wijnand, plotseling gestorven op Zondag 21 December 1834. Zie brief van Üs. Budding aan Noels (29 December 1834).

Archief | 1906 | | pagina 130