95 veel aan de kerk der vaderen gehecht, om die te kunnen ver laten. x) Op het voetspoor van anderen wilden ze nog tegen het verkeerde daarin blijven protesteeren en //wachten op 's Heeren tijd". 2) En zoo waren er nog enkelen binnen Middelburg //in deze donkere en treurige dagen". 3) Nauw sloten ze zich aaneen en zochten elkander gedurig op. Over het algemeen waren het zeer eenvoudige lieden weinig ontwikkeld, levend van hun handwerk of nering, stil huns weegs gaande. Verschillend in inzicht, in karakter en gaven, doch een in streven en bedoelen. Hun huisboek was de Bijbeleen ge reformeerd schrijver hun lievelingslectuur. De psalmen Davids en Groenewegens lofzangen 4) noemden zij hunne reisliederen de gesprekken liepen veelszins over den droeven staat der kerk. In het stuk der uitverkiezing vonden zij troost, in het geloof aan Gods voorzienigheid rust. En in het vertrouwen, dat //de Iieere regeert en dat Hij zijn dorsvloer op zijn tijd wel zal zuiveren" zocht men de gezelschappen der vromen op, waar de broeders en zusters //de genade afsmeekten om achter den Heere te blijven". 5) Onder de kennissendie nu en dan kwamen aanloopen //in den houten gevel", behoorde de loodgieter Willem Brom- baceler uit de Sint-Pieterstraat 6), in de wandeling //baas Noels diende ook langen tijd de Nederduitsch Hervormde gemeente als diaken Zie Nagtglas De algemeene kerkeraad der Nederd. Hervormde gemeente bl. 180. 2) Zooals Ds. J. van Uhke en Ds. B. Moorrees van Wijk, welke laatste in eene zijner brochures (zie hieronder aant. 4) van de Afgescheidenen verklaart „De Afgescheidenen zijn veelal zoo verbazend haastigdat ik vreesdat velen ziehzelven voorbij loopen." 3) Zie o. a. Een eenvoudig doch ernstig woord aan al mijne geloofsgenooten in deze dionkèrè en treurige dagen enz. door B. Moorrees, 1 eeraar der Gere formeerde gemeente van Wijk bij Heusden, te Amsterdam bij J. H. den Ouden. 4) Lofzangen Israels door Jacob Groenewegen Lidmaat der Gereformeerde gemeente te WerkendamDeventer 1755. o) Zie brief van J. EL den Ouden aan Noels (18 September 1834). r) Destijds woonachtig in het huis tegenover de firma Kröber nl. F 37.

Archief | 1906 | | pagina 131