119 Budding was als een andere Eranciscus van Assisi //aan geld en goed en gemak volkomen verloochend11. Na eene rondreis van langer dan drie maanden besloot Budding naar Zeeland terug te keeren. Op Woensdag 27 Juli 1836 arriveerde hij te Middelburg, waar hij zijn domi cilie had, en bezocht twee dagen later zijne vroegere gemeente. IX. De afscheiding te Middelburg. Heeds vroeger hebben we opgemerkt, hoe er ook binnen Middelburg enkelen waren, die de Nederlandsche Hervormde Kerk den rug hadden toegekeerd. Des Zondags bleven zij stilletjes thuis, lazen uit Comrie en Van der Groe 1)of gingen met anderen uit den omtrek naar Biggekerke, om Budding te hooren 't Waren //baas Willem", Noels en //moeder Jane11 2), //de tuinman en zijne vrouw" 3), Siebrecht, Minderhout, Reïnier, Geelhoedt en nog wel anderen. Meer malen hadden ze elkander ontmoet, hetzij //in den houten uiterst strenge orde tegen de bijeenkomsten van meer dan 20 personendie hier anders ongehinderd gehouden werden uitgevaardigd. Maar de Koning der Koningen zal zoo min uit vergaderingen van 2 a 3, dan van 200 a 300 geweerd kunnen worden." Zie brief van Ds. II. J. Budding aan Noels (16 April 1836). Tueodortjs van dek. Groe oudste zoon van ds. Ludovtcus van der Groe te Zvvainmerdamstudeerde te Leideu en was achtereenvolgens predikant te Rijn- saterwoude en Kvalingen. Hij is de schrijver van vele stichtelijke predication eu leefde omstreeks het midden der 18e eeuw. 2) Zie brieven van Ds. Budding aan Noels van 16 September en 23 Decem ber 1834. :i) Bedoeld worden de tuinbaas van ToorenvliedtErnst Moorhopp en zijne vrouw Anna Philippo, die ook wel bij Budding kerkten en op 10 Januari 1836 met de gemeente te Biggekerke het Heilig Avondmaal vierden met goed- viuden van den kerkeraad aldaar eu wel met cenige andere „vrienden en vrien dinnen" uit den omtrek, o. a. Pieter van den Berge van OostkapelleMaatje Stroodekkervrouw van Lein Willeboordse van Zoutelande, alsmede Adriana Ir leus vrouw van C. Hartman eu bakker J. Post beiden van Middelburg. Deze laatste had zich „om grondige redenen reeds gedurende tien jaren in de ge meente van Middelburg van het Heilig Avondmaal moeten onthouden". Zie Aictenboek Biggekerke (VI) 18321876.

Archief | 1906 | | pagina 155