121 Ernst Moorhofp l), een man van bijzondere gaven, als geknipt voor octavist 3), de behoeftige Carel Christiaan Rein ier uit de Brakstraat, en eindelijk zijn er nog de bakkers Johannes Post van het Wagenplein en Pieter Lankester uit Vere 3) en de mauufacturier en koopman Johannes Antonie Siebueciit uit de Krommeweele. Deze allen zijn hier eendrachtig bijeen. Bijeen, //op onderlinge begeerte en verzoek" 4). Moorhoff was als tuinman bij cle Schorers goed gezien. Twintig jaren lang was bij als tuinbaas op „Toorenvliedt" werkzaam geweest, waarvan de laatste zes jaren bij jlir. Jon an Cornelis ScnoRER, den eenigeu zoon van zijn vroe- geren heertoen de Afscheiding begon. Ze had Moorhoff's volle sympathie, en ook die zijner vrouw. Weldra sloten beiden zich bij de Afscheiding aan. Ze bezochten met de vrienden de „verboden associaties". Moorhoff werd er zelfs voor beboet. Dit alles kostte den man zijne betrekking. Hij moest van de plaats af en elders brood gaan zoeken. Vóór zijn vertrek ontving hij liet vol gende eerediploma van zijn vroegeren beer Certificaat. Ik ondergeteekende verklaar, dat ik mij ten allen tijde bereid boude, om ten aanzien van E. Moorhoff tuinbaas in mijn dienstde beste getuigenis af te lcggeu, zoowel ten opzichte van zijne bekwaamheid als van zijn gedrageu dat hij in die betrekking 1-1 jaren bij mijne ouders en 6 jaren bij mij is werkzaam ge weest en dat de reden van z ij u vertrek alleenlijk daarin bestaat, dat h ij zich v a u het kerkbestuur heeft afge scheiden. Middelburg2 Januari 1837. (w. g.) J. C. schorell van de souburgen. Zie J. Verhagen Geschiedenis der Christelijke Gereformeerde kerk in Ne der/and, Kampen, G. Pu. Zalsmvn 1887. 2) Octavist is een „singulier begaafde" naar Art. VLH der Dordsche kerkenorde. Scholte vestigde later na Bidding's vertrekde aandacht der Goesche ge meente op dezen man. Ilij zou dan voor zijne opleiding zorgend. \v. z. hem onder zijne leiding nemen. Zie Archief Gereformeerde kerk te Goes. 3) Beiden later naar Amerika vertrokken. Zie. Aktenhoek Gereformeerde kerk te Middelburg A. Notulen 10 Maart 1836. Eerlijk gezegd missen we hier nog enkele bekenden. Wie zou hier ul. niet verwacht hebben Pieter Geeohoedt, den sleeper en blocker van buiten de Vlis- siugsche poortalsmede Budding's hijzonderen vriend Noels den winkelier uit den houten gevel Wie toch zou in die dagen hunne separatistische neigingen voor verdacht gehouden hebben P Naar alle waarschijnlijkheid zijn beiden ver-

Archief | 1906 | | pagina 157