129 Ook onder Domburg was eene gemeente ontstaan. Deze vond een beschermer in jhr. Willem Veiisluys 1)j een ver mogend landedelman, die zonder eenigen schroom ondanks de vele waarschuwingen zijne schoone buitenplaats St. Jan ten Heere, onder den vorigen eigenaar zoo moeilijk te bezichti gen -}, beschikbaar stelde voor de prediking der //oude, zui vere waarheid". Zij noemde zich //Gereformeerde gemeente Jesu Christi, die vergadert te St. Jan ten Heere". In het najaar van 1838 bestond haar kerkeraad uit de volgende per sonen. Adr.ia.an Klinke Simon Wissr, Adriaan Oor- poolse, David Passenier, Putek de Voogt en Anthonie P rovoost. Geregeld waren daar in een of meer appartementen van het ruime heerenhuis samenkomsten gehouden onder leiding van zekeren oefenaar Vijgeboom a) Eene enkele maal predikte Jhr. Willem Versluvs was een zoon. van Martnus Emanuel Cornelis Versluys (geb. Februari 1752 te Hulst). Deze laatste, voor eeue administra tieve loopbaan opgeleid, kwam ten kantore van Joran Pieter van den Brande te Middelburg, om diens uitgestrekte bezittingen te helpen besturen. Op 42-jarigen leeftijd huwde deze Marinus Emanuel Cornelis de 28-jarige dochterMaria Petronella van den Brande (overl. 1823). Tot zijn overlijden 29 Juli 1S25) bewoonde hij 's winters het aanzienlijk huis door Van den Brande gebouwd in de Lamcedelft te Middelburgthans het gebouw van de Provinciale Bibliotheek en 's zomers bet landgoed St. Jan ten Heere onder Domburg. Deze prachtige bui tenplaats hield hij echter streng gesloten voor vreemdelingen, zoodat het be zwaarlijk gingdaar een kijkje te nemen. Zie daarover het verhaal van een reistochtje van prof. W. A. Ackersdi.tr medegedeeld in De Vriend des VaderlandsF. Nagtglas Levensberichten van Zeeuwen. In 1780 behoorde bet landgoed, welks oorsprong van oude tijden dagteekent aan bovengenoemden Jofian Pieter van den Brande vervolgens ging het over op diens dochter Maria Petronella van den Brande, gehuwd met M. E. C. Versluys, wiens zoon Jhr. Willem Versluys tot zijn dood eigenaar is geweest. Op Woensdag 26 Januari 1S76 werd tot openbaren verkoop overge gaan. Het buiten, bestaande uit heerenhuis, koetshuis, oranjerie, tuinmans woning fraai aangelegd bosch en tuin met waterpartijenhertenbuis en herten kamp benevens de hofstede met bouw- en weilandenter gezamenlijke grootte van 72.272S H A. werd toen ten overstaan van notaris L. L. Wouxrusen in het Schuttershof te Middelburg publiek geveild. 3) Jon an Willem Vijgeboom, tuimnau van beroep, was reeds een veer-

Archief | 1906 | | pagina 165