132 //land van ter Goes1'. Eeeds vroeger was eene enkele stem tot afscheiding opgegaan in het kleine landstadje van dien naam, welks bewoners 's Zondags in grooten getale opgingen naar de statige Magdalenakerken die weinig neiging ge voelden om die roepstem te volgen. Een jaar te voren on geveer had zekere Hendrik Zwieter, spekslager in de Lan- gevorststraat x)zich afgescheiden 3)later nog enkelente zamen een zestal 3), en daarbij bleef het voorloopig. Ook in enkele dorpen van Goes werd de kerkelijke bewe ging merkbaar. Yooral in den //Batschen polder" en te Kruiningen. Baar ter plaatse kwam eene kleine gemeente bijeen in de woning van zekeren vrachtenaar Jacobus Nieu- wenhuyse. 4) Zoodra Budding van een en ander kennis kreeg, besloot hij, zoo spoedig mogelijk, het land van ter Goes te bezoeken. Op den eersten Zondag van September 1836 de Goesche kermis was juist voorbij predikte Budding voor de eerste 1) In den volksmoud „Langcvost" geheeten. 2) Een Hervormd ouderling had hem toegovoegd„Zwieteii, uwe afscheiding is niet geldig"maar Zwieter had naar zijn zeggengeen plan „om ouder de meineedigen te blijven". Zie Archief Gereformeerde kerk te Middelburg A. 3) Zw ie te R (sinds October 1S35) en zijne vrouwook de ouders van een ongedoopt kind, alsmede „twee behoeftige zusters". Zie brief (April 1836) van Zwieter aan den Middelburgschen kerkeraad. Do gemeente te Kruiningen is gesticht geworden 29 Juni 1836. Behalve uit genoemden Jacobus jSTieuwenhuïse bestond de kerkeraad uit Hendrik Stroosnijdek te Krabbeudijke en Johannes Butijn van Rilland. Jacob de Boe, de scriba, meldde 15 Juni 1836 aan den Middelburgsehen kerkeraad, dat in den omtrek van Kruiniugen zich 23 leden van de Nederlandsche Her vormde kerk hadden afgescheiden. Zie Archief Gereformeerde kerk te Middelburg A. Ook de vrouw van genoemden vrachtenaar Neeltje Steketeebehoorde tot de Afgescheidenen. Zij kende Goosskn. Vóór 10 a 11 jaren heeft zij hem ontmoet te Arncmuidcn. Wat zou zij den ouden man toch gaarne nog eens op Kruiningen zien. En anders een paar lettertjes van zijne hand. Hoe zouden die haar gelukkig maken. Wellicht heeft Goossen van haar hooren spreken. Steketee de kleermaker, is haar neef. Zie Archief Gereformeerde kerk te Mid delburg A. (brief Juli 1.836) Zie over de familie Steketee.- NagtglasLevens berichten van Zeeuwen.

Archief | 1906 | | pagina 168