133 maal in Zuid-Beveland en wel onder 's-Heer-Arendskerke op eene boerenhoeve. 1) Eene week later trad hij op te Borssele. Hier werd 's morgens de kerkeraad bevestigd van de gecombi neerde gemeenten Borssele, Heinkenszand en 's-Heerenhoek nl. J. v. d. Luister en J. Pijke als ouderlingen en B. G. van Loon als diaken. Deze laatste was deurwaarder. 2) Den vol genden Zondag preekte Budding te Oudelande in de schuur 3) van Stoffel de Mol. Daar ter plaatse, in de open lucht, werd bij die gelegenheid de kerkeraad van Goes bevestigd, welke 's Woensdagsavonds te voren ten huize van den smid Martinus Bobijn in de Nieuwstraat onder leiding van Bud ding door de Goesche Afgescheidene gemeente was gekozen. 'En wel als ouderlingen Benjamin Bemijnse (71 j.), Hendrik Zwieter, spekslager in de Langevorststraat (64 j.), alsmede Martinus Bobijn, smidsbaas in de Nieuwstraat (63 j.); als diakenen Pieter Geense, boomkweeker (59 j.), Laurus Lau- russe, huurkoetsier (49 j Johannes Erederik Anrooy, boekbinder (39 j.)5 en Johannes Hoogesteger, schildersknecht (30 j.) Zoo had dan mede door Budding's ijver de Afscheiding vasten voet gekregen op het grootste der Zeeuwsche eilanden. Binnen een groot half jaar telde men op Zuid-Beveland een zevenhonderd Afgescheidenen. XIII. Molestatie te Middelburg. Op denzelfden Zondag, dat Budding predikte op de hoeve Budding predikte dien dag driemaal, 's Morgens bevestigde hij den ker keraad der Afgescheidene gemeente te Nieuwdorp Cmt. Steketee en P. van Wes ten als ouderlingen en W. de Jager en W. Dekker, als diakenen. 2) Zie h. o. Iets betreffende de geschiedenis der Christelijke Gereformeerde gemeente te Goes door Filoclezius Goes 1SS6. 3) De predikers der Afscheiding waren in 't minst niet verwend. Sinds de kerken voor hen gesloten warenpredikten zij veelal in woningenpakhuizen stallen en schurensomtijds onder den blooten hemel als de hagepreekers uit den Geuzentijd. Zie Archief Gereformeerde kerk te Goes.

Archief | 1906 | | pagina 169