135 zag dit alles lijdelijk aan. 1) Het gerucht liep echter, dat soldaten uit Ylissingen gerequireerd waren. Yan een en ander werd proces-verbaal opgemaakt niet echter tegen de on ruststokers, maar tegen de //knikkerianen,\ 2) Op Yrijdag 14 October 1836 waren gesommeerd om voor den kantonrechter te verschijnen Ernst Moorhoff en Pieter Geelhoedt, beiden als leiders van //ongeoorloofde samenkom sten'" 3), benevens jhr. W. Yersluys, als eigenaar van den 1) Ziehier het relaaszooals het onder den indruk van het oogenblik in het kerkelijk aktenboek is neergeschreven. Nadat de schrijver verhaald heelthoe 's morgens de godsdienstoefening was verstoord geworden, gaat hij aldus voort: „Het is in de namiddag gebleken, alsdat de meergemelde rustverstoorders, tot daadtzake zijn overgegaanzijnde omstreeks de tijdwanneer men zou ver gaderen des nademiddags begonnen met inbraak in bovengemelde plaats en hebben toen met gewelt binnen gebroken zijnde de plaats of kamer, waar men plagt te vergaderen om stuk geslagenstoelenbankendeeze buiten geworpen hebbendedaar bij nog de glazen gedeeltelijk om stuk geslagen en zou daarbij de vrouw van de vorige Bewoonder Meulblok nog moollest hebben aangedaan, was het nietdat er nog aanwezig was een persoondie het voornemen ver ijdeldezelfs in het bijwezen van de Burgemeester met zijn champetter of veldwachter van de gemeente Koudekerke waaronder gemelde plaats behoort welke scheen, dat zijn gezag niet heeft kunnen doen gelden, zoodat men nu zag, dat de Magt der Duisternisse was losgelaten, waarom het Nu bevestigt wiert, dat de Heere ons daarvan heeft gelieven te bevrijden." 2) Werden de Afgescheidenen in het noorden van ons land Cocksianen ge noemd, in Zeeland werden ze „knikkers" en „knikkerianen" gescholden. 3) Deze vonnissen werden geveld op grond van de artikelen 291294 van den Code Pénal. Art. 291. Nulle association de plus de vingt personnes, dont le but sera de se réuuir tous les jours ou a certains jours marqués pour s'occuper d'objets re ligieus litérairespolitiques ou autresne pourra se former qu'avec l'agrément du Gouvernement et sous les conditions qu'il plaira a l'autorité publique d'im- poser a la société. Dans le nombre des personnes indiquées par le présent article ne sont pas comprises celles domiciliées dans la maison ou l'association se réunit. Art. 292. Toute association de la nature ei-dessus expriméequi se sera for- mée sans autorisationou qui après l'avoir obtenue aura enfreint les conditions a elle imposéessera dissoute. Les chefsdirecteurs ou administrateurs de l'asso ciation seront en outre punis d'une amende de seize francs a deux cents francs. Art. 294. Tout individu, qui sans la permission de l'autorité municipale, aura accordé ou cousenti l'usage de sa maison ou de sou appartement en tout ou

Archief | 1906 | | pagina 171