136 daartoe afgestanen Chineeschen tuin. Ze werden allen veroordeeld tot eene geldboete, de beide eersten ieder tot 25 gulden en in de kosten. Edelmoediglijk beeft Domburg's grondeigenaar genoemde boeten voor de beklaagden betaald. Zoo badden de //rustverstoorders" eigenmachtig en eigen dunkelijk uitvoering gegeven aan artikel 292 van den Code pénal. Hierdoor zag zicb bet handjevol Afgescheidenen voor geruimen tijd van eene doelmatige vergaderplaats verstoken2) Eenigszins schuw en teruggetrokken als gevolg van hare be narde positie, sukkelde de kleine gemeente voort bij gemis e» part.iepour la reunion des membres d'une association mêrue autorisée on pour l'exercice d'un eultesera puni d'une amende de seize francs a deux cents francs. Toute association de la nature ci-dessus exprimécqui se sera formée sans automation sera dissoute. 2) De gemeente vergaderde beurtelings bij MinderhoutVan Assendelft Retnier en Van der Meulen. Berst later kregen de Afgescheidenen een eigen vergaderlokaal (18 el 25 duim lang en 8 el 25 duim breed) en wel op den Kin derdijk, welk gebouw (nu het pakhuis Moriaanshoofd"j na aankoop van de Sint-Barbarakapel of Gasthuiskerk eene wijle dienst deed als pastorie. De Sint-Barbarakapel in de Laugedelft behoort onder de oudste gebouwen van Middelburg, zooals uit de stadsrekeningen blijkt. Den 22 April 1590 werd deze kerkals derde kerkdoor de Hervormden in gebruik genomeu docli alleen voor den morgendienst. Een achttal jaren later werd ze in bruikleen afgestaan aan Engelsche koopliedendie zich uit Duitschland te Middelburg vestigden en het monopolie van den lakenhandel verkregen. Bij hun vertrek werd de kapel weer door de Hervormden in gebruik genomen en in 1798 bij de scheiding tusschen Kerk en Staat aan de Roomscli-Kath olieken toegewezenwelke het ge bouw in eigendom behielden tot 1845. In dat jaar kwam de Sint-Barbarakapel door aankoop in het bezit der Christelijke Afgescheidene gemeente, welker ker- keraad reeds iu het voorjaar van 1839 bij het lloomsch Katholiek kerkbestuur pogingen had aangewendhoewel te vergeefsom daartoe te geraken. De enkele nog daarin aanwezige auti qui teilen als „ronde blok" waarop een „omziend lam" alsook eene „vrouwebuste"omgeven vau „slingerlijstje" en „roset" beide afkom stig van het afgebroken en het plat gemaakte dakkoor aan den achtergevel werden op verzoek van dhr. C. A. (Rethaan) M.acaré welwillend door den kerlceraad afgestaan voor de Middelburgsche oudheidskamerdie iu 1841 op zijn initiatief was tot stand gekomen. Zie over de Sint-Barbarakapel o. a. Zelandia Illuslrala Eagtglas I)e alyemeene kerlceraad der Nederl. Hervormde gemeente C. A. (Rethaan) Macahé Inventaris van voorwerpen betrekkelijk de geschie- denis en oudheidkunde aamoesig in de oudheidskamer van Middelburg1855.

Archief | 1906 | | pagina 172