138 hij op dien eigen dag Zeelands hoofdstad voor eene wijle tijds vaarwel. Zijn adres geeft hij op; het zal vooreerst bij de vrienden te Gorinchem zijn. Want daar hoopt hij te vertoeven en er zijn daar vertoevenden doodkranken collega en vriend Scholte op te zoeken na afdoening der zaken te Amsterdam. Intusschen werd in de eerste weken dit plan niet verwezen lijkt. De vrienden in Gorinchem wachtten en bleven wachten een veertien dagen langdoch Budding kwam niet. En schrij ven deed hij evenmin. Er lagen al twee brieven voor den dominee aan het opgegeven adres. De vrienden raakten er mee verlegen. x) Maar daar komt op het //alleronverwachts" dominee van Raalte. Hij was met de boot van den Haag mee gekomen. Op zijne terugreis naar Genemuiden wilde hij even te Gorinchem vernemen naar den toestand van Scholte. Van Raalte wist den vrienden te vertellen, dat Budding in het begin van December goed en wel te Utrecht zat en zeer waarschijnlijk nu te Bh enen was bij zijn vader. En dit was ook zoo. Daar in de omgeving zijner gouden jeugd bracht Budding de laatste dagen des jaars door. Even als in Augustus 1835 in de pastorie te Bêkerke in //geestelijke verlating", hoewel niet zoo volstrekt als toen; immers nu en dan ge voelde hij //eeuige hevige aandoeningen" en //uitlatingen" des Heiligen Geestes. Ook had hij nu onherroepelijk //met de wereld gebroken". Ook hoopt hij, dat nog eens weer //nieuw leven" rijzen zal uit zijnen dood. Twee dagen na Nieuwjaar schrijft Budding aan zijn even zeer bedrukten vriend Noels, die wegens achteruitgang van zaken 2) zijn winkel in de Langedelft had moeten sluiten en 1) Zie brief vau A. P. de Winteh te Gorinchem aan Noels (10 December 1836). 2) In eene advertentie in de Middelburgsche Courant van Zaterdag 17 Sep tember 1836 las men de volgende oproeping: „De ondergeteekendeprovisioneele syndix in den boedel van Marines Noels, winkelier te Middelburg, roept bij deze al deszelfs crediteuren op, om binnen den tijd van veertien dagen aan hem syndic of ter griffie van de Regt-

Archief | 1906 | | pagina 174