141 mantel was aan den kapstok gehangen; teruggetrokken en in zich zei ven gekeerd, zat de volijverige en onvermoeide prediker van weleer op zijne kamer ter neder. Was er ooit reden voor Budding om naar verandering te staan, dan was het nu. Dat begreep dan ook de kerkeraad van Middelburg. Een opwekkend schrijven met felicitatie Budding was eenige dagen te voren jarig geweest l) maar vooral met het drin gend verzoek om zoo spoedig mogelijk terug te keeren naar zijn vorigen werkkring' werd naar Blienen verzonden. -) De uitwerking was verrassend. Binnen enkele dagen 3j was Bud ding in hun midden terug. Zijn ijver scheen verdubbeld. Hij leidde de vergaderingenzelfs eene provinciale 4), doopte, preekte en werd beboet als te voren 6). 1) Budding is geboren 19 Januari 1810. 2) Zie brief van den Middelburgseben kerkeraad aan Ds. Budding (22 Januari 1837). J) 26 Januari was hun „geliefde leeraar" gearriveerd. 4) De Ist" Provinciale Vergadering der Afgescheidene gemeenten in Zeeland werd gehouden van den Ssten tot den Oden Pebruari 1837 te Middelburg. De onkosten daarvan bedroegen achttien gulden. Zie Archief Gereformeerde kerk te Middelburg A. Zooveel preeken, zooveel beboetingen schier. Overal werd Budding ach tervolgd overal verdreven. Eene plank over de sloot was hem welkomwant daar was het neutrale grond. Er is veel geleden in die dagenontzettend veel. Zelfs het buitenland was met die ongehoorde vervolgingsmanie in het aloude land der vrijheid gemoeid. Vooral uit Zwitserland kwamen welsprekende be wijzen van sympathie voor de verdrukte Afgescheidenen. Vóór nog Groen van piunster.ur, zijn protest had doen hooreuwerd in het Oratoire te Geuève een afzonderlijk biduur gehouden voor de verdrukte gemeenten in Nederland. Meer dan 170 leeraars uit de „Eglise nationale du canton du Vaud" zonden een smeek schrift aan Koning Willem I, om godsdienstvrijheid voor zijne onderdanen en tevens een verzoek aan de leeraren der Nederlandsche Her vormde kerk, dat zij toch de voors p r a a k zonden zijn voor hunne ver volgde medebroeders in den geloove. Ook in Amerika gingen dergelijke stemmen op. Zie over een en ander Handelingen der Synode (Nederlandsche Hervormde kerk) 1838Archives du Christian isme 17 Maart 1837; Nederlandsche Slemmen VI; Rev. N. II. Dosker De ITolIandsche Gereformeerde kerk in Amerika, Nijmegen 1880 Dr. J. Reitsma

Archief | 1906 | | pagina 177