14-3 was niet verschenen. De rechtbank was saamgesteld uit Mr. P. N. van der Bilt, president, Mr. B. II. Janssen en Mr. Verbruggej present de commies-griffier P. van Dalen, welke allen als zoodanig het vonnis hebben geteekend. De beklaagden werden allen veroordeeldieder tot eene geldboete van eenhonderd gulden en daarenboven samen in de kosten van het geding x), welke boeten en kosten op de veroor deelden solidair en bij wijze van lijfsdwang konden worden verhaald. -) Langzamerhand was Budding aan sommaties gewoon geraakt. In dit opzicht was hij een andere Gallio en liet zich eenvoudig bij verstek veroordeelen. 3) Met zulk een ijver hield Budding verboden associaties en deed Justitia haar plicht, dat de boe ten binnen korten tijd opgeloopen waren tot veertigduizend gulden. Maar toen was ook de maat vol, en de tijd gekomen tot het statueeren van een exempel. Budding werd te MicI- 1) De kosteu beliepen de som van 3,785 gulden. 2) Beboet werden H. J. Budding Johannes de Jonge Gz. 64 jaarko perslagerPieïer Geense, 61 jaar, boomkweeker, Johannes IIoogesteger.Mz., 30 jaar, schildersknechtJon. Bk. van Anrooy Pz., 38 jaar, binder, Leendebt Glerum Jz., 23 jaar, broodbakker, Johannes de Jonge Jz., 29 jaar, brood bakker. Den 2den Maart 183S werd alles betaaldvolgens kwitantieberustende in het archief der Gereformeerde kerk te Goes. BeidenPieter Geense en Johannes de Jonge Gz., betaalden ieder de helft nl. 352 gulden (700 gulden hoeten, benevens 3.7S5 gulden kosten en 0.21 gulden zegel, samen alzoo 703.99' guldeni. Wat er later van de medebeboeten en vau anderen tot schadeloosstelling zou worden ontvangen, zou volgens afspraak gelijk gedeeld worden, als hebbende ieder voor zich daarop gelijke aanspraak. Den 27sten Februari hadden ze eene „waarschuwing" thuis gekregen om binnen acht dagen te komen betalen ten kantore van den ontvanger De Kanter. Zie Ar chief Gereformeerde kerk te Goes. 3) O. a. voor de rechtbank te Zierikzeevoor zijn prediken te Nieuwerkerk. Daar te Nïeuwerkerk op Duiveland predikte Budding op de hoeve van Dirk van Farowe, een voorstander der Afscheiding, die meermalen met de justitie kennis maakte uit oorzaak van de „verboden asscociatie". Vroeger was Bedding de trappen van het Goesche stadhuis wel eens opgegaanom ziju vonnis aan te hooreu. Zelfs nog in Augustus van het vorige jaar 1837 had Pieter Geeehoedt te Middelburg hem met zijn wagentje voor dit doel naar het Sloe gebracht. Zie- kcrkcraadsnotulen te Middelburg 4 Augustus 1S37.

Archief | 1906 | | pagina 179