162 in Brugge en in Constantinopel even goed als in de steden der Nederlandsclie Republiek. Hier was door de omstandig heden de bezitter der privilegiën in eene gunstiger positie dan eldershij kon altijd dreigen zijne tenten te zullen opbreken als hem geene voldoening gegeven werd, want hij wist, dat andere steden gereed stonden hem in te halen en hem daar voor nog geld te geven op den koop toe. Ook tusschen de Schotsche kooplieden en den magistraat van Yere kwamen oueenigheden voor 1)die echter meestal in der minne bijge legd schijnen te zijn. Of in 1668 de ketel te barsten sprong? De beschikbare documenten veroorloven ons niet te zeggen of er toen ernstige oueenigheden bestonden. Maar ook andere redenen kunnen voor de verplaatsing uit Yere aangevoerd zijn Zeeland was veel minder gunstig gelegen dan Holland; de Zeeuwsche handel ging in den loop der zeventiende eeuw achteruitdie van Holland was de blociendste in Europa. De merchant-adventurers hadden reeds in 1621 Middelburg voor Delft verlaten en waren sedert vandaar naar botterdam, ten slotte naar Dordrecht verhuisd. Waarom zouden de Schotten ook niet naar Holland komen De voornaamste bewerker van de verplaatsing der Court naar Holland schijnt William Davidson geweest te zijn. Karrl II had hem niet lang na de restauratie benoemd tot resident voor Schotland in de Nederlanden (ook in de Zui delijke) en tot consul voor Engeland en Ierland te Amster dam. Reeds daarvóór was hij te Amsterdam als koopman gevestigd, waar hij gehuwd was met Elisabeth van Klenck Hij schijnt een vermogend man geweest te zijn; door den stilstand zijner zaken tijdens den tweeden Engelschen oorlog (16651667) beweerde hij niet minder dan 60,000 3) Archief, 1903, blz. 79, 100, 120 vlg. -) Emas, De Vroedschap van Amsterdam, blz. 566. Deze euorme som noemt hij in eeu schrijven aan Arlington 16/26 Mei 1667 (Public Record OfficeLonden). Ook in allerlei andere stukken klaagt hij over zijne zeer zware verliezen. Verschillende brieven van Davidson werden na

Archief | 1906 | | pagina 198