163 verloren te hebben. Die oorlog bracht hem bovendien in on- eenigheid met het bestuur van de stad zijner inwoning, dat hem wilde dwingen te betalen in de toen geheven buitenge wone belasting van den 200sten penning van ieders vermogen hij beweerde als vreemdeling hiertoe niet verplicht te zijn 1) en vertrok in 1669 naar Dordrecht, waar toen de Schotsche Court reeds gevestigd was. Eene eerste poging om de Schotten naar Holland te lateD komen deed hij in 1662. Zij mislukte, want Amalia van Solms, toen besturend voogdes voor haren minderjarigen klein zoon, trad met succes voor diens belangen op 2). In 1668 herhaalde hij zijne poging en nu met succes, waartoe waar schijnlijk zijn persoonlijke invloed tijdens een verblijf in En geland heeft medegewerkt :5). In elk geval was nu ook de graaf van Lauderdale, secretaris van Staat voor de Schotsche zaken, voor zijn plan gewonnen en dit was een machtige steun aan het Hof van Karel II, van wien Lauderdale één der vertrouwden was, vooral na den val van den bekenden kanselier Clarendon. In Maart 1668 benoemde de verga dering van de afgevaardigden der Schotsche steden te Edinburg drie gezanten, waarvan twee uit Edinburg en één uit Perth, om naar Nederland te gaan en den stapel te vestigen, waar hun dit het meest wenschelijk scheen 4'). Volgens een schrijven van den Prins van Oranje, gedateerd 18 April 5), waren de steden Aberdeen Dundee en Montrose tegen de verplaatsing uit het zetten van dit artikel gepubliceerd in de laatste aflevering van de Bijdragen voor Vader fandsche Geschiedenis en Oudheidkunde (IV54)waar de heer W. del Court ook een en ander over Davidson mededeelt. Over deze aangelegenheid handelen ook verschillende zijner brieven. Kort en duidelijk zegt De Witt wat de zaak isin Brieven van en aan J. de WittIVblz. 834. 2) Hierna n03. 1 en 2. J) „Ever since my coming home (nl. in Holland) I have beene at Dordrecht and Rotterdam with our Scotts commissioners (aan Williamson, 25 Sep tember 1668Public Record Office). 4) De volmacht van 19 Maart 1668: Archief, 1905. blz. 6162. Hierna n°. 3. Archief 1906 14

Archief | 1906 | | pagina 199