164 Yere. Het feit, dat tot afgevaardigden naar Nederland personen, juist niet uit die drie plaatsen afkomstig, aangewezen werden, wijst er op, dat de meerderheid der vergadering wel voor ver huizing gewonnen was. "s Prinsen schrijven had bij Kauel II geen merkbaren invloed. In elk geval bevestigde deze den eersten Mei 1) de volmacht, aan de Schotsche gezanten door hunne committenten verleend; hij droeg hun tevens op te handelen //with advice and consent" van Davidson. Met Rotterdam 2), met Dordrecht en met Yere traden de Schotsche heeren, door Davidson begeleid, in onderhandeling of nog andere steden aanbiedingen gedaan hebben, moet voor- loopig bij gebrek aan gegevens onbekend blijven. Met Vere was, zooals uit een tweeden brief van den Prins van 30 Augustus 3) volgt, eene ontwerp-overeenkomst opgesteld, en hierbij waren aan de Schotten bijna al hun wenschen ingewil ligd, zoodat zij er zich voldaan over betoond hadden. Maar ook met Dort kwam eene ontwerp-overeenkomst tot stand (7 Septem ber) en toen de Schotsche gezanten spoedig daarna in Engeland teruggekeerd waren, bevalen zij deze laatste stad het meest aan 4). Kakel II, weer niet lettende op de belangen van zijn neef, ratificeerde dan ook de overeenkomst met de Hollandsche stadwaarmede daarna in October definitief geaccordeerd werd. Er was geld in het spel geweest, verzekerde weldra Sir William Temple 5), toen Engelsch ambassadeur hier te lande; geld had de voorliefde van de gezanten voor Dort bepaald. We hebben geene reden Temple's verzekering in dezen te wan trouwen, waar we weten, dat het besteden van een geschenk in geld tijdens het bestaan der Republiek hier te lande dik wijls veel invloed placht te hebben, en dat daarmede ook Archief1905 blz. 6263. 2) Dr. C. tb Ltntum De Merchant Adventurers in de Nederlanden (Deu Haag, 1905), blz. 215, noot 1. 3) Hierna n°. 4. Archief1905 blz. 6364. 5) Hierna n°. 5. Cf. ook Historical account of the staple by a private gentleman (17-19), waar vermeld wordt, dat ieder der drie commissarissen 600 kreeg (p. XX).

Archief | 1906 | | pagina 200