165 bij de onderhandelingen met de merchant-adventurers altijd gewerkt werd x). Yoegen we er den treklust naar Hol land, een factor, door Davidson's invloed vertegenwoordigd en de inderdaad zeer voordeelige voorwaarden bij, die Dort bereid was te verleenen 2), dan kunnen we ons voldoende voorstellen, waarom deze stad de overwinning behaalde. Of die voorwaarden de positie van de Court te Dort beter maakten dan die te Yere geweest zou zijn, valt niet te beslissen, om dat we de concept-overeenkomst met deze stad, waarvan de Prins slechts in het algemeen spreekt, niet kennen. Zeker is het, dat de meeste Schotsche kooplieden zich te Dort niet thuis gevoeld hebben, wat een gevolg was van de mindere geschiktheid van de haven van deze stadzij gavenzegt Temple, de voorkeur aan de haven van Yere, wat zijne ver zekering, dat de gezanten der //koninklijke steden" niet al leen op het zuivere handelsbelang gelet hebben, bevestigt. Inderdaad schijnen vele kooplieden zich aan de verplaatsing der Court niet gestoord te hebben en kalm te Yere gebleven te zijn 3)waartoe ook de bezwaren, door 4) de Staten van Holland tegen het privilege der Court te Dort ingebracht, wel zullen hebben medegewerkt. Daarom was het verlies waarschijnlijk voor den Prins niet zoo groot, als hij eerst wel gevreesd had. Er stond voor hem een jaar- lijksch inkomen van f 12,000 op het spel, verzekerde Temple 5), die op 's Prinsen verzoek diens belangen hartelijk aan Ar- lingtonden toen zeer invloedrijken secretaris van Staat, aanbeval. Arlington in de verte aan den Prins verwant door zijn huwelijk met Isabella van Nassau-Be verweert, eene kleindochter van Maurits en de jonkvrouwe Yan Mechelen, Tb Lintum t. a. p., passim. 3j Archief1905 blz. 42 vlg. 3) Archief, 1903, blz. SO; cf. Yair, An account of the Scotch trade in the Netherlands and of the staple port of Cafhpvere (1776)p. 270, en Te Lintum t. a. p., blz. 215. 4) Hierna n°. 6. 5) Temple's brieven van 2 October 1668 en 1 Maart 1669 (in de hierna blz. 172geciteerde editie van een aantal zijner brieven door D. Jones blz. 7 en 87).

Archief | 1906 | | pagina 201