6 wellicht uit erkentelijkheid voor de ondervonden gunst der Curatoren, aan onze school toevertrouwde. Zij werden op denzelfden dag in 1779 ingeschreven. Na hunne te Leiden volbrachte studie in de rechten, kwamen zij zich in deze provincie vestigen. Een goed klinkende naam in de geschiedenis van Middel burg is van de Perre. Van dit geslacht hebben er acht de school bezocht tusschen 1641 en 1756. Zij allen stonden onder de regeeringsfamilies alhier in de voorste rij. Een der laatsten was Johan Adriaan. Van hem zegt Nagtglas, dat hij wel de kroon der familie mag heeten. Peeds vroeg gaf hij blijken van goeden aanleg en buitengewone leergierigheid. Hij promoveerde te Leiden in 1757. In 1768 werd hij be noemd tot vertegenwoordiger van den Eersten Edele, maar toen hij tien jaren later om staatkundige redenen zijn ambt moest neerleggen, wijdde hij de rest van zijn leven aan de bevordering van wetenschappen en kunst. Hij was de stichter der teekenacademieen de oprichting van het Natuurkundig Gezelschap is voornamelijk aan zijn grooten invloed te danken. Van de families, die thans nog hier leven, zijn er, zooals men in de alphabetische lijst zal zien, verscheidenedie sedert 2 3 eeuwen leerlingen hebben opgeleverd. Onder deze spant het geslacht Schorer de kroon. Van 1630 tot heden vindt men er in onafgebroken reeks niet minder dan 38. Inder daad een merkwaardig feitdat misschien in de geschiedenis onzer Gymnasiën zijns gelijke niet heeft. Onder de leerlingen uit vroegeren tijd, die onze school tot eer strekken, mogen o. a. worden vermeld L. P. van de Spiegel van 1751 tot 1755 en J. H. Appeliüs van 1777 tot 1781. Wat het getal der leerlingen betreft, geeft de lijst natuur lijk zeer duidelijke aanwijzingen. Bij het doorbladeren ziet men gemakkelijk de perioden van bloei en kwijning, waarvan de oorzaken gelegen waren deels in de tijdsomstandigheden, het toe- en afnemen van de bevolking, deels ook, zooals uit de

Archief | 1906 | | pagina 42