138 kapelmeesters in Januari 1539 (1540) aan de regeering der stad vergunning om hunne woonstede te mogen overbrengen naar zekere plaats tusscben den weg en den dijk buiten de Noord dampoort, omdat er ter eerstgenoemde plaats weinig passage van inwoners en vreemdelingen was en de arme lazarissen alleen van aalmoezen moesten leven, zonder die zelf onder de menscben te mogen ontvangen. Het terrein buiten de Noord dampoort werd geschikter geacht, omdat door die poort de gemeenschap werd onderhouden met Arnemuiden en Vere. Deze poort stond ter plaatse, nu gelegen tusscben de Rotter- damsche kade, de Schuitvlotstraat en de Breestraat, en aan het verlangde terrein wordt de herinnering nog bewaard dooi de Lazarij straat. Het stadsbestuur stond daarop toe, dat men op de aange duide plaats eene kapel en woningen voor de leprozen zou bouwen, en dat op den dijk tusscben de sluis en den olie molen eene huizing zou gemaakt worden, waar een niet- melaatsch persoon dagelijks kon zitten om voor de leprozen, met de klap, aalmoezen te vragen (Inventaris Nos. 1720, 1721, 1722). De kapel en andere gebouwen vindt men afgebeeld op de kaart van Van Deventer, waarvan een verkleinde afdruk voorkomt in: Dr. J. C. de Man, De ver moedelijke afkomst van achttien steenen werphogels enz. De instelling bleef, ondanks de verplaatsing, nog in het bezit van drie huisjes buiten de Noordpoort //op 't oude Le- prosenstuck" (L. R. 1554), totdat ze gesloopt werden en zelfs de fondamenten uitgebroken (L. R. 1563). Omtrent de gebouwen der nieuwe stichting, buiten de Noorddampoort, komt het een en ander voor in de leprozen- rekeningen. Er was een huis in den eersten boomgaard, dat in gemeenschappelijk bezit was met Laurens Jansz. den brouwer en waaraanten koste van 410, eene repa ratie plaats had (1554). De wederhelft werd voor 20 aangekocht (1560). In gezegden boomgaard werden 400 olme- boomen geplant (1562).

Archief | 1907 | | pagina 168