140 Toen waren de leprozen er nog gevestigdwant er is nog sprake, dat er achter en bij hen gebouwd werd. Tn het Re gister ten Rade wordt, onder dagteekening van 3 April 1606, gesproken van het //laseriehuys" buiten de Dampoort, en onder dagteekening van 9 October 1627 wordt het daar aan geduid als aan den weg naar Arnemuiden te staan. Het beheer der instelling had plaats volgens eene ordon nantie, die bekrachtigd werd door Keizer Kaij.ei, V den 22 September 1544 en in haar geheel is afgedrukt als bijlage tot A. 's-Gravezande Vredegroet ter inwijing van liet nieuw gebouwde Armziehenhuis. Het zal wel deze ordonnantie geweest zijn, waarvan men in de leprozenrekening van 1554 leest, dat ze voor acht schellingen geschreven werd, duidelijk in dubbel, want er is sprake van twee groote ordonnantiën, //in houdende 't stuck van den gouvernemente der leprozen en dezelve ordonnantiën in 't bart beslaghen". In 1586 had dit ook nog eens plaats, op last van het stadsbestuur, toen aan een schilder 6 fi 8 gr. werd betaald voor de ordonnantie met groote letters op een bord te schrijven. Het bestuur werd in den regel gevoerd door drie leproos- meesters, bijgestaan door een ontvanger, die door het stads bestuur benoemd werden. Van de eerstgenoemden moest ieder jaar één aftreden (W. R. 7 October 1577). Eene lijst hunner namen, voor zooverre mij die bekend werden, is hierachter gevoegd. Omtrent het dienstpersoneel in de inrichting, vermelden de leprozenrekeningen het navolgende Voor de aalmoezen in de stad te verzamelen, gedurende drie maanden 5 fi; Willem Jacobsz. met zijne huisvrouw voor negen maanden dienst in het ziekenhuis 3: 17: 4. Aan eene vrouw voor twee maanden dienst, //voor dat zy de ziecken gewassen ende gedient heeft'1, 3 fi 4 gr. Lijsken het //j one wijf', voor een half jaar dienst met inbegrip van een paar //schoens", 11 fi 2 gr Rekening van 1554/55, kapittel van //bodenhuere".

Archief | 1907 | | pagina 170