164 herhalenWie kan meer bijzonderheden omtrent gemelde Margaretha van Aersselle, die in zoo nauwte betrekking stond tot den vermaarden Frank van Borselen, mededeelen? Fred. Caland. Legitimacie heeren Florys van Borsselen heere van Cortkeen, ridder. Maximiliaen etc. doen te weten allen luyden tegenwoirdich ende toe te commen, dat wy ontfaen hebben die oetmoedige supplicatie van onsen lieven ende getrouwen ridder heer Florys van Borssele, heere van Kortkene, basiairdezoone van wylen heere Veancke van Borsselen, in zynen leven grave van Oistervant, dien hy hadde by Margriete van Aersselle doe ongehuwet wesende, inhoudende, hoedat de voirscreven here Florys suppliant al zijn tijt geweest heeft ende noch is van goeden ende eerbaren leven, conversacie ende reglementeende heeft groote herte ende begeerte ons te diennen, als goede ende getrouwe ondersate sculdich es van doene, zeer oedmoe- delicken biddende, dat ons believen wille him te legitimeren ende up tgebreck van zijnder geboirte te verleenen onse gracie soe eist, dat wy, tgeent dies voirscreven is overgemerct, zon derlinge die goede ende getrouwe diensten, die de voirscreven suppliant ons hier voirtijts gedaen heeft, doet dagelix ende hopen,, dat hy noch hiernaer doen sal zoo langes zoe bat, hebben den voirscreven heer Florys van Borsselen suppliant uut onsen rechten wetentheyt, auctoriteyt ende zonderlinge gracie gelegitimeert ende legitimeren by desen onsen brieve, blusschende ende te nieten doende tvoirscreven gebreck van zijnder geboirteende hebben him uut onser gracie gegonnen ende gewillecoirt ende willecoiren by desen, dat hy als ge- trouwede ende legitime persoon sal mogen succederen ende commen totten goeden successiën ende versterften van zynen vadere, moedere ende alle zyne vrunden, magen ende andere, die hem bestaen, aangaen ende toebehoeren etc. Wy hebben onsen zegel hieran doen hangen, behouden in anderen saken

Archief | 1907 | | pagina 194