4 lijk, de ambachten Noordmonster, Brigdamme, Popkensburg, Kleverskerke, Nieuwerkerke, Grijpskerke, Poppendamme, Iioo- gelande en Buttinge, samen ter grootte van 5358 gemeten. Al dadelijk springt in het oog, dat dit vrijwel dezelfde am bachten zijndie later tot de Oostwatering behooren. Behalve Hoogelande, dat geheel bij de Westwatering wordt gerekend, komen al de genoemde ambachten na verloop van tijd bij de Oost watering voor. En telt men nu het aantal gemeten van beide wateringen samen, dan blijkt, dat de grootte der gecom bineerde wateringen van 1412van de Oostwatering en Ileyen- sluus, op enkele gemeten na overeenkomt met de uitgebreidheid van de Oostwateringzooals die b.v. in de 16de eeuw wordt op gegeven. Oostwatering plus Heyensluus beslaan in 1412, 11752 gemeten, de Oostwatering alleen van 1547, 11800 gemeten. Alles wijst dus op een samenvoeging van twee wateringen die in het begin van de 15d,.! eeuw nog zelfstandig zijn. Zelfstandig in zooverre, dat van beide een geheel verschillend dijkgeschot wordt geheven, l1/^ of 2 grooten van de Oostwa tering, 2 inghelschijn, dus 3/3 groot, van Heyensluus, dat ieder haar eigen afwateringssluis bezit, en dat van beide af zonderlijke rekeningen worden afgelegd. Doch aan den anderen kant komen reeds nu sporen voor van de latere samensmelting. Beziet men namelijk de tweede rekening der Oostwatering, die van 1412, nauwkeuriger, dan vindt mendat voor beide wateringen toen reeds enkele zaken voor gemeenschappelijke rekening werden ten uitvoer gebracht. Op zich zelf echter zegt dit natuurlijk niets. Het ligt toch voor cle hand, dat twee waterschappen, die aan elkaar grenzen,de ambachten Brigdamme en Popkensburg liggen gedeeltelijk in het eene, gedeeltelijk in het anderesommige uitgaven gezamen lijk bekostigen; ik noem b.v. alleen het reinhouden van de scheidingssloot en het herstellen van een brug daarover; maai er zijn meer omstandigheden, die wijzen op het toen reeds aan wezig zijn van een nauwen band HoeAvel de rekeningen niet zijn onderteekend, mag bijna zeker worden aangenomen, dat

Archief | 1907 | | pagina 34