5 de rendant één en dezelfde persoon is. De dijkgraven van de Oostwatering worden in de rekening vermeld, die van Heyensluus echter niet genoemd; dit is ook het best te ver klaren, als men aanneemt, dat de rendant het onnoodig vond dezelfde personen tweemaal met name te noemen. Ook de traktementen van dijkgraaf, gezworens en andere beambten worden in de rekening van Heyensluus niet verantwoord, en evenmin de schouwkosten. Bovendien komt in de rekening der Oostwatering van 1411 de volgende post voor: //Item des Sondaechs na Beloken Paeschen, doe die dijckgrave ende die ghezworen scepenen makeden in Buttinghe, Scellacht, Nieu- kerke ende in Gleewerskerkealdoe verteert .111 scellingen ende VI grooten Zooals men zietbehalve Scellacht liggen al de genoemde ambachten in Heyensluus. En nu is het haast ondenkbaar, dat dijkgraaf en gezworens van de Oostwatering het recht hadden om schepenen aan te stellen in ambachten van Heyensluus, als zij niet tevens die functie voor deze watering uitoefenden. Maar er is meer. In de eerste uitgaafposten van de reke ning der Oostwatering van 1412 worden meer dan eens de beide wateringen naast elkaar genoemd, terwijl er steeds sprake is van maar één college van dijkgraaf en gezworens, b.v. '/Item des Maendaechs voir Sinte Margrieten dach, doe Symon Jacops soke die dijcgrave met sinen ghezworen die goede luden van Middelburgh sprac om die ghebreken van der Oistwatringhe ende van Heyensluus over te ziene up huelen ende up sluse aldoe verteert in Middelburch III scellingen gr." In den volgenden post worden de kosten verantwoord van de schouw, die de //goede luden van Middelburch11 in beide wateringen hebben uitgeoefend Ook het loon van den knecht die de schouw aankondigt in beide wateringen, wordt hier alleen verrekend. Men ziet, het is niet wel mogelijk om voor de twee wateringen een verschillend bestuur aan te nemen. Ik concludeer dus, dat in 1412 nog twee zelfstandige wateringen naast elkaar bestondendie later samen de Oostwatering zouden

Archief | 1907 | | pagina 35