6 vormendat echter toen reeds het begin van de samensmelting aanwezig was en het bestuur over beide wateringen reeds toen uit dezelfde personen bestond. Maar vraagt Gij'nu, waar was de sluis, die het laatste waterschap zijn naam verleende, dan kan ik U alleen antwoorden met het woord des dichters i //Men kent en vindt haar standplaats zelfs niet meer"1. Mij althans is het niet mogen gelukken, om zelfs ook maar met eenige zekerheid de juiste plaats aan te wijzen. Deze rekeningen van de Oostwatering en van Heyensluus van 1411 en 1412misschien de oudste waterschapsrekeningen die ons zijn overgeleverd, zijn merkwaardig genoeg om er nog een oogeublik bij stil te staan. Zij leeren ons in bijzonderheden het financieel beheer kennenen bevatten ook overigens tal van historische gegevens, die juist omdat ze voorkomen in reke ningen en dus zonder eeuige bijbedoeling zijn neergeschreven, als volkomen betrouwbaar mogen worden aangenomen. Al dadelijk krijgen we een vrij gunstigen indruk van de wijze, waarop, nu vijfhonderd jaar geleden, de financiëele administratie van een waterschap hier op Walcheren gevoerd werd. Hoewel de fouten in de berekening in geenen deele ont breken is toch de indeeling der rekeningen zeer praetischen het geheel gemakkelijk te overzien. Aan het hoofd wordt vermeld, hoeveel polderlasten dat jaar over ieder gemet zijn omgeslagen. //Dit es die groote ende tontfanc van den ambochte, dat gheleghen es in die Oostwa- tringhedaer men of gaf 11 grooten van den ghemete van watriugheldezoo luidt het begin der oudste rekening. Dan worden de ontvangsten opgenoemdingedeeld naar de verschillende ambachten; van de Oostwatering dus eerst Se- rooskerke, dan Gapinge, Brigdamme, Popkeusburg, Zandijk en Scellacht. Ieder ambacht echter wordt weer onderverdeeld naar de porties, zooals zij toebehoorden aan de ambachtsgerechtigden. Yan tScr-Alaerdskerke b v. behoorde het leeuwendeel, 1806 gemeten, aan Ploris van Borselen, terwijl de andere gerech tigden waren Pier Heypen kinderen, Gillis Stürms filii

Archief | 1907 | | pagina 36