10 talrijk. Bij het vaststellen van het watering-geld in het kloos ter van Middelburg of op het stadhuis, bij het schouwen in herbergen te Yere, te Gapinge, te Middelburg, te Arnemuiden bij Jan mijns heereu sonebij de benoeming van dijkgraaf en gezworens, bij het manen van nalatige betalers van dijkgeschot, werd aan eten en drinken een voor de geldswaarde van dien tijd belangrijke som uitgegeven. Posten als de volgende komen telkens weer voorn Item des Donredaechs na Sinte Luciën dach, doe die dijegrave metten gbezworen tot Hkynric Braems was ende hi die goede luden van der stede van Middelburch vervolchde om twatringhelt te vercrighen, aldoe verteert XL grooten. Item proprio die Letare, doe die dijegrave te Heinric Brahms ad met den bailiu ende met den niewen burghemeys- ters, hemluden ghescenct aldaer een ghelach van eenen Ren- schen gulden, facit XXXIII grooten. Item des Maendaechs na Halfvasten, doe Davjd, die dijegrave, met den abt van Mid delburch ende met den bailiu van der stede van Middelburch ad int clooster, aldaer gegeven van den ghelaghe, dat daer verdroucken was, daer die deken van Middelburch mede was, XI scellingen gr. Item des Maendachs na Grooten Vasten- avont Heer Jan Liepkint gegeven in Middelburch in den wijn, dat die dijegrave ontfinc, VII scellingen gr." Ik noemde daar dijkgraaf en gezworens. Hoe werden deze benoemd? Hoor den landsheer alleen of door de ingelanden? In het eerste geval, hadden de ingelanden ook invloed op de keus? of in het tweede, moest dan de landsheer hun keus bekrachtigen Het antwoord op deze vraag is daarom van be lang omdat er zoo weinig met zekerheid van bekend is L)en men mag aannemen, dat de toestand in de Oost watering weinig zal verschild hebben van dien van elders. Laat ons dus zien, of er uit deze rekeningen niets is op te diepen. Wel is waar zijn ons tal van charters bewaardwaarin door den graaf een dijkgraafschap wordt vergeven (zie het Repertorium van mr. G. A. Rok kek.) maar deze sluiten m. i. nog geenszins aandeel van de ingelanden in de keuze van den functionaris uit.

Archief | 1907 | | pagina 40