11 Als dijkgraaf wordt dadelijk genoemd Pieter Pauwels zoon. Deze schijnt rechtstreeks door den graaf te zijn aan gesteld en gedurende eenigen tijd als zelfstandig ambtenaar zijn ambt te hebben waargenomen, //eer Heer Jan van Heemsteeën daaran quam'\ Nu herinneren wij ons even, dat in het laatst van 1404 Hertog Albrecht van Beieren gestorven was. Voor zijn ziel, '/die God almaclitich ghedenke en te zyüer glorie ontfaen moete11hadden te Middelburg alle klokken geluid. Zijn zoon Willem, de zeer Hoeksch gezinde graaf van Oostervant, volgde hem als landsheer op. Het spreekt van zelf, dat toen voor de partij der Hoekschen de goede dagen aanbraken. Een van hen nu, wiens kasteel nog niet lang geleden door de Kabeljauwschen was verwoest, treffen wij hier aan als de rechterhand van den landsheer. Het is Jan van Heemstede, die na den bovengenoemden Pieter Pauwels zoon, als dijkgraaf "die beveelnisse ghe- creech van minen heere van Holland11. Waarschijnlijk niet met goedvinden van de Van Borselens. Het geheele jaar 1411 ten minste lag hij met twee leden dier familie, met Klaas van Borrelen en diens dochter Hadewijgh, vrouwe van Vere, in ernstige veetezbó zelfs dat èn de abt èn baljuw en sche penen van Middelburg gewapend tussclien beide moesten ko men om onlusten te voorkomen. L) Maar Jan van Heemstede wist door gematigd optreden zijn positie te handhaven. Hij is het, die van Holland uit dan zelf den dijkgraaf aanstelt of de keus overlaat aan een plaatsvervanger. Zoo verant woordt de penningmeester de uitgaven die hij had, //doe mijn Heer Jan van Heemsteden eenen brief zendede, die ic Heer Blo ris van Beuzelen bringhen soude, waer ic hem vonde, om te weten wie hem ghenoghen zoude dat dijcgraefscip te regieren11 en daarna, //doe ic tot Heer Jan van Heem steden voer te Haerlem om hem te kennen te gheven die andworde van heer Ploris van Beuzelen". Dat de gezwo- Stadsrekening van Middelburg 141.1

Archief | 1907 | | pagina 41