14 //Aernedijc" wordt aangeduid. Yan dezen dijk wordt een twintigtal jaren later nog een groote herstelling geboekt in een lange lijst van Middelburgsche grondeigenaren, die achter de rekeningen der Oostwateringen is ingebonden. Ook hierbij komen weer vele geestelijke stichtingen en personen voor, die allen po ndpondsge wijze in de kosten moeten bijdragen. Yan verdere dijkkerstelling in de 15ae eeuw blijkt uit het polderarchief niets. De rekeningen der andere wateringen klim men niet zoo hoog op; zij beginnen, jammer genoeg, pas in het begin van de zestiende eeuw. Toch is ook van de andere waterkeeringen het een en ander te zeggen, uit de 15llc, zelfs uit de 14de eeuw. ik heb er zoo pas reeds op gewezen, hoe het stadsbestuur van Middelburg zich voortdu rend met de zorg voor de dijken bemoeide. In de oudste stadsrekeningen, waarvan de door den heer Kesteloo uitge geven extracten mij zeer te stade kwamen, wordt dikwijls mel ding gemaakt van herstel der dijken. Het zijn Dishoek en Welsinge, die als de meest gevaarlijke plaatsen worden aange duid, en waarvoor de meeste gelden worden uitgegeven. Vooral het zuidelijk gedeelte van het eiland had veel te lijden. Telken male weer worden er groote gaten in den zuiddijk geslagen. Door den eersten Sint Elizabeths vloed van 19 November 1404 liep het heele eiland gevaar. Eenige jaren later, in 1408, sloeg er weer een groot gat in den dijk bezuiden Arnemuiden, //waardoor 't land in vreeze was van in te breken", en de heele gemeente door klokgelui te hulp werd geroepen. Zoo talrijk waren de uitgaven, dat de watering zelf ze niet bekostigen kon en de andere wateringen moesten bijspringen (1415). Eerst later hoort men meer van Westkapelle. In 1422 waren de duinen bij Dishoek' en Zoutelande reeds ernstig verwaaid, en in 1432 werd de toestand bij Westkapelle ge vaarlijk, zoo zeer zelfs dat het maken van een dijk niet langer uitgesteld kon worden. Den 14,le" Juni van dat jaar togen de abt en de magistraat van Middelburg derwaarts om de schade in oogenschouw te nemen//overmits dat die dunen

Archief | 1907 | | pagina 44