15 zeer verminderden en wechscuerden ende want die goede luden van Westcappelle begherden aldaer te liebbene een cleen dijckxkijn". Reeds toen was men er van overtuigd, dat te eeniger tijd de kerk verplaatst zou moeten worden En steeds meer namen de duinen af. Het hielp niet dat de abtde rentmeester van Bewesten-Scheld en de Middelburgsche magi straat zich om strijd beijverden en uitsloofden om den dijk in goeden staat te houden. In 1458 was men ten slotte ge dwongen de kerk en sommige huizen af te breken. Maar ook het zuidelijk deel van het eiland liep telkens gevaar. Dag en nacht moest dikwijls gewerkt worden bij Welsinge, bij Vlissingen en aan den Arnedijk. Op 27 Sep tember 1477 //doe die dijcken braken ende ingingen11 vernielde de Cosmas- en Damianusvloed in eenige uren, wat in tal van jaren met groote moeite en ontzaglijke kosten aan zinksteen en widdau (rijshout) en aan duinpoting was tot stand gebracht 1). En zelfs het consult met den man uit Holland, //die conste den stroom keeren van den lande11, was vruchteloos geweest. Het was ook in dezen tijd, dat Oud- Arnemuiden door de talrijke grondbraken verloren ging. Het rijke klooster werd afgebroken en overgebracht naar Vrouwen polder, het overige deel een wijle later door het water ver zwolgen. Ook in het begin van de 16du eeuw telkens weer dezelfde postenterugkeerend met een eentonigheid nog grooter dan die van Multatuli's bekend verhaal. Over de bestuursorganisatie hooren wij echter zeer weinig. De lasten schijnen zooveel mogelijk door elke watering afzon derlijk gedragen te worden; een enkele maal werden ze over geheel Walcheren omgeslagen, maar nog in 1479 werden de heer van Vere en de abt van Middelburg uitgenoodigd om een akte te teekeuen, dat voortaan iedere watering haar //properen" last zou dragen. Dus nog groote decentralisatie van bestuur. Eveneens werden afzonderlijke ordonnantiën voor elke Boxhoiin II bl. 281.

Archief | 1907 | | pagina 45