18 van maeltyden, noch. anders op pejne van meyneedicheyt". Blijkbaar was toen daarvan niets gekomen. Doch nu werd geordonneerddat althans de gezworens in plaats van //heur- luyder vrye" ieder een vaste som zouden krijgen. Daarmede was de stad echter uiet tevreden, en ook ten opzichte van den dijkgraaf en den klerk riep zij de beslissing van den keizer in, waartegen prelaat en edelen betoogden, //dat zy de gage van den dijkgraaf niet wilden diminueeren of augmenteeren alsoe hy een officier van de Koninklyke Majesteyt is", en dat dus dijkgraaf en klerk volgeus oude gewoonte hun //vrye" moesten behouden. En niet alleen de meesters, doch ook de dienaren hadden onderling oneenigheid. De stadsklerk lag voortdurend over hoop met de landskierken. Een tijdelijk slachtoffer daarvan werd de klerk van de Zuidwatering, Pjetjsk van der Zwalmis, die door de ruzie het wateringgeld uiet op tijd kon innen en dientengevolge in gijzeling werd gezet, //nyet één maer tot drie reysen tott zynen groote confusie, schade, scande ende groote costen". Vandaar een roerend rekest aan het polderbestuur in 1527, waarin hij //oetmoedelicke bidt, dat hy mach hebben gelick andere clercken oyt gehadt hebben ende noch hebben dat hy doch nyet meer bastaert en zy dan andere, alist, dat hy tanderen tyden die waerheyt gezeyt heeft". En eenige jaren later, in 1530, als hij de inning van het wateringgeld der Zuidwatering heeft gepacht en blijkbaar met de poorters van Middelburg een akkoord heeft gesloten, zijn het weer de geestelijke personenmet wie hij het aan den stok krijgt en uit wier naam de prelaat een ernstig protest tegen zijne wijze van handelen indient. Dadelijk na de Groote Ordonnantie van 1559 scharen zich de nieuwe toegetredenen in het bestuurde vertegenwoordigers van de breede geërfden, aan de zijde der stad, om samen hunne belangen te verdedigen tegen de geestelijkheid en den adel als wier vertegenwoordigers optreden de abt, weldra bisschop van Middelburg, de afgevaardigde van den prins van Oranje

Archief | 1907 | | pagina 48