20 zelf dikwijls verlies leden. Een merkwaardig voorbeeld daarvan levert de volgende kantteekening bij de rekening der Vijf Ambachten van 1512, die luidt als volgt: //Dese wateringe was in den jaren van XVC twee ende drie by Boudin van Cats, lantmeter, verhevent ende nair tin- houden van den overlooper, by hem dairaf gemaect, vele meerdre bevonden dan desen clerck hier in ontfanck brinct, dairaf den Staten van den lande van Walcheren zeggen, dat hy behoirt ontfanck te makene tot proflyte van der voirscreven wateringhe, wairup de voirscreven clerck geantwoirdt ende geseit heeft, dat hy wel gelooft, dat den overlooper vele meerdre bedraecht, dan hy ter rekeninghe brinctwant de voir screven Boudin groote menichten van lande gemeten ende in den voirscreven overlooper gestelt heeft, dat noyent geen watergeit en betaelde, noch dair hy noyent niet af en ontfinck gelijck vroonen, batelant, duynen ende anderssins. Ende heeft oock den voirscreven overlooper noyent gehadt, noch eenege vergairbouken en hebben gelevert geweest, dairup dat hy zoude hebben ontfaen; mair alleenlijck es hem gelevert geweest eenen oude ontfanckbouke, dairup dat Arent Hrynrick Vrieze ende wylen Pieter Jans sone, voirtijts clercken in de voir screven wateringhe, de waterpenninghen ontfangen hebben, welken ontfanckbouke hy gerne exhiberen wilt; ende bevindt men, dat zynen ontfanck meer bedraecht, dan hy hier ter re keninghe brinct, hy wilt dairof der voirscreven wateringhe vuldoen ter ordonnantie van de voirscreven Staten. Sechtvoirt, al wairtdat men hem alle ende alzulke bouken l) als de voir screven Botjüix, ten tyde dat hy de voirnoemde verheveninge dede, behoirde over te leveren, alsnu overleverdeso en zoude dat niet genouch zijn omme van nu voirtaen de waterpennin ghen dairup te ontfangene, gemerct dat tlant zindert tvoir- screven verhevenen, twelck leden es thien jaren oft dairomtrent, menichwerf verandert ende up andren namen gecommen ende '1 Het HS. heeft hierachterleverde.

Archief | 1907 | | pagina 50