as buitendijksche werken. Alleen kon de watering zich. niet meer staande houden. Zij moest nauwere vereeniging zoeken met de andere, die trouwens daartoe reeds het voorbeeld hadden gege ven. In 15-36 verkeerde blijkbaar de Zuid watering ook in een deplorabelen toestand. De Westwatenng bekostigde het toezicht op het maken van den nieuwen zuidelijken dijk niet alleen maar zorgde ook voor alle materialen en werkloonen. De klerk sloot zijn rekening met een nadeelig saldo. Ook de kleine wateringen van West-Souburg en Oud-Vlissingen waren finan cieel in de war. En de Westwatering zelf stond er niet veel beter bij. Het verlies der duinen werd zeer gevaarlijk, zoo zelfs, dat men vreesde voor het behoud van Zoutelande. In 15-37 trokken eenige inwoners naar Brussel om bij den Keizer op bijstand aan te dringen x). Alles leidde er dus toe om maar botje bij botje te leggen en het financiëel beheer in ééne band te brengen. In 15-38 werd de eerste gecombineerde rekening der vier laatstgenoemde wateringen afgelegd. De stad Middelburg zal waarschijnlijk zijn bijgesprongenzij al thans stelt nu den ontvanger-generaal aan en benoemt tevens een opzichter over de buitendijksche werken. En eenige jaren later ordonneerden de Statendat ook de Vijf Ambachten in het verbond zouden worden opgenomen. Den 10dcu Mei 1550 stelden zij als generaal-ontvauger over al deze wateringen aan Jacop IIeindriks zoon van Grtjpskerke. Vu stond alleen de Oost watering nog op zich zelf. Dat nam echter niet wegdat zij de andere met groote bedragen te hulp moest komen. Niet alleen dat zij het onderhoud van de buiten dijksche werken in de Vijf Ambachten voor hare rekening nam maar in 1562 o. a. droeg zij 1100 aan den penningmeester Den 22 December 1537 deelt Jan Pif.tkks zoon Bisscor aan de Regeering van Middelburg mede 3 dat te Brussel zijn geweest de rentmeester en sommige in woners van Zoutelandenaar hij heelt kunnen vernemenalleen om te klagen over het verlies der duinenzoodat meu moeilijk het dorp zou kannen behouden zonder hulp en onderstand des Keizers. Zie Drc Si'OPPEr.aak, Inventaris oud-archief Middelburg no. 1669.

Archief | 1907 | | pagina 53