25 tro domino reverendissimodoor den klerk gratitudinis ergo voorzien met de volgende opdracht Dii tibi dent annos placidos, firmamque senectam Et largis opibus divitiisqne beent, O venerande senex! (cui nostrae cura salutis Est data Maar weldra veranderden de zaken. Toen in 1572 Brielle in handen van de Staatschen was gevallen en de hertog van Al va zijn misslag, om de voornaamste zeesteden zonder sterke bezetting te laten, inzag en meer troepen naar Ylissingen zond, werd de Spaansche bezetting de stad uitgedreven en de vloot overvallen en grootendeels vernietigd. Yere volgde alras het gegeven voorbeeld. Eveneens Arnemuiden, dat echter spoedig daarvoor boeten moest; want korten tijd daarna werd het weer door de Spanjaarden ingenomen, geplunderd en ten deele uitgemoord. Ook Middelburg bleef nog in Spaansche handenen van hier uit werd het verzet tegen de Geuzen vol gehouden. Den 13llen Juli 1572 werden door het polderbestuur booten uitgerust om de passage tusschen Walcheren en Zuid- Beveland (naar Heinkenszand) vrij te houdenen maatregelen genomen om te voorkomen, dat de oproerlingen nog meer le vensmiddelen in beslag zouden nemen. Want alleen langs dezen weg kon Middelburg nog gevoed worden, '/alle andere passaigen by de geusen gesloten ende geoccupeert zijnde". Yoor de arme landzaten was de toestand echter het slechtst. Tusschen twee vuren gezeten, werden zij nu eens door den gouverneur van Ylissingen aangespoord om de zijde van den prins te kiezen, daar alleen de inwoners van Middelburg de schuld hebben van den ellendigen toestand van het platte landdan weer door de laatsten opgewekt om 's konings trouwe onderda nen te blijven en den Geuzen zooveel mogelijk afbreuk te doen. liet is begrijpelijk, dat van herstel der dijken in deze omstandigheden niet veel kon komen. Hoe noodig dit ook was! Want de Allerheiligen vloed van 1572 had ontzaglijke schade aangericht. Yooral de Westwatering had zeer geleden.

Archief | 1907 | | pagina 55