166 III. SENTENTIE VAN DIERICK ANDRIESZ. Van dezen martelaar der Hervorming vermeldt Van Bracht (II2 blz. 424) alleen het volgende: //Dirk Andriesz., een vroom en godvruchtig broeder, werd tot Zierikzee gevangen in 't jaer onses Heeren 1569; en als hy in alle aensoek en lijden even vast aen de liefde Christi bleef, is hy eyndeling (voor een ketter) ter dood veroordeelt, en heeft alsoo ter navolginge Christidie de bittere dood voor hem gestorven was, ook om des Heeren wille geern sijn tijdelijk leven in de dood overgegeven, om met hem in T eeuwige leven te komen." Het Waerheytbouck der stede Zyriczee" (15411570) geeft zijn vonnis te lezen: //Den XXLIen Octobris anno XVCLXIX. //Dat Dierick Andriesz. Creemer, geboren tot Oorschot in de Kempe, out ontrent XXXVI jaeren, gevangene van den rentmeester van Zeelandt Beooster Schelt,, over hem zeiven bekent heeft, dat hy geleden omtrent twee jaeren hem ge- scheyden heeft van der unie van de heylige Catholique kerke maekende van de ceremoniën derzelver afgodendiensten //Item dat hy over zekeren tijt, woenende in Vossemaere, ende aldaer by zyner huysvrouwe geprocreëert hebbende een dóchterkenin weygeringe geweest es om tzelfde kindt te doen administreren zijn heylige doopsel ende te dier oorsaeke van- daer vertrocken es; //Item dat hy geleden ontrent een jaer hem zeiven heeft laeten wederdoopen by den Mennonisten //Sententie //Dat hy daeraen verbeurt heeft jegens de Conincklijcke Majesteyt als grave van Zeelandt zijn lijff ende zijn goedt, behouden zyner getroude huysvrouwe, indien hy eenige heeft, heur gerechte aendeel, ende dat de heere zal well gerecht zijn hem te doen aenverden by den scherprechter ende brengen voor tsgravensteen op een schavot ende hem aldaer doen

Archief | 1907 | | pagina 196