167 executeren mette swaerde, nyet oft' te acheyden ter tijt toe hy gecoemen zal zijn van levende lyve ter doot, ende daernae tlychaem te doen brengen buy ten onder tgereclite deser stede, tstellende tzelfde aldaer op een radt ende tliooft op een staeke anderen ten exempele." IV. DE KANUNNIKEN DER MIDDELBURGSCHE ABDIJ IN 1579. Het onderstaande bericht, voorkomende iu de Resolutiën der Gecommitteerden raden van Zeeland, dd. 17 Juli 1579, geeft inlichtingen omtrent de namen van de kanunniken der Mid- delburgsche abdij, die in 1579 nog in leven waren. Het vult de berichten, door fr. W. Hoe ven aars in de Bijdragen voor de geschiedenis van hel bisdom van Haarlem (XXII blz. 210236) gegevenop bevredigende wijze aan. //Den voornoemden Pieter van Maelcote heeft overgegeven de namen van alle de conventialeu van der abdye van Middel- burch voorseyt tot de nombre van XXIltidl persoonenwaeraff hy zeyt, dat Lamb recht Schellinck, proost x), Niclaes, pastoor tot Vlissingen 2), Jan van den Diieissche, cappellaen in den Haege Meerten Goübloüts 4), Meerten Ariaens- i) I-Jij heette voluit Lambkecht Lucas' zoon van der Schellinck {Het Archief der O. L. V. Abdij te Middelburg Reg. nr. 1503). In 1595 was hij overleden Bijdragen bisdom Haarlem XXII blz. 227). Hiermede is waafschij ulijk-. niet bedoeld Nicolaas Jansse Vei; bericht van Mechelendaar deze als Calvinist bekend staat en in 1567 voortvluchtig was (Te Water. Kort verhaal- der reformatie van Zeeland blz. 103Onderzoek omtrent de Middelburgsche beroerten van 1566 en 1567uitgegeven door J. van Vloten blz. 7)maar Nicolaus Hasselensis of Hasselt die in 1559 en 1561 proost van het klooster Bethlehem te 's-Gravenhage was (Fr. G. van den Elsen in Be Katholiek XC blz. 416 Nauwkeurig verhaal van dc aanstellingc van Nicolaas de Gastro lot eersten bisschop van Middelburcli door Q. Weyts- sen blz. 10). 3) Jan Jans zoon van den Dryessche schijnt later de Spaansche zijde verlaten te hebben en zich in de noordelijke provinciën te hebben gevestigd. Sinds 1583 ontving hij als oud-kanunnik der Abdij van de Staten van Zeeland een jaarlijksch pensioentotdat bij in 1590 overleed. Iu 1595 was hij pastoor te Meeuwen in het Luiksche {Bijdragen bisdom

Archief | 1907 | | pagina 197