74 onbeantwoord laten ging heelemaal niet; collega Sowden ter wille zijn evenmin: hij had niet eens zitting in de classis. Om uit dit dilemma te geraken stelde Ds. Yair eenigen tijd later ds. Laidly den Eugelschen predikant van Vlissiugen, in kennis met den inhoud van het ontvangen schrijven over Worsley en deelde hem onder de hand mede, dat hij als zijnde geen lid der classis bezwaarlijk aan het verzoek van ds. Sowden kon voldoen. Es. Yair zou eenvoudig naar Rot terdam schrijven, dat ds. Sowden zijn epistel moest adres- seereu aan ds. Laidly te Ylissingenclie zou er dan wel verder voor zorgen en het op de classis brengen. Doch deze had al even weinig zin als de Schotsche predikant om zijne handen in zulk een wespennest te steken en trachtte zich op alle mogelijke wijzen te verontschuldigen. Hij was nog een vreemdeling hier in Nederland; daarenboven had hij weinig kennis van de kerkelijke toestanden en aangelegenheden hier te lande, kortom ds. Laidly verzocht zijn Veerschen collega vriendelijk, zijn naam aan ds. Sowden niet te noemen en hem eenvoudig buiten de zaak te laten. 3) Zoo is dan ook geschied; want later ontving ds. Sowden van zijn vriend Yair een antwoord op zijn schrijven van 30 October, waarin Archibald Laidly (172-11769), geboren Schot, was tot 176-1 predikaat 'bij de Eagelsche gemeente te Vlissiugen. Ia het voorjaar van dat zelfde jaar werd hij door bemiddeling van de classis Amsterdam tot predikant beroepen bij de Hollaudsche Gereformeerde kerk te New-York, waar hij 15 April d. a. v. in zijn dienstwerk werd bevestigd tot groote blijdschap der gemeente. Aan het einde van een bidstond zeide iemand tot den leeraar: AbDominie, we offered up many an earnest prayer in Dutch for your coming among us; and truly, tbe Lord bns beard us in English and has sent you to us." Ds. Laidly stierf aan de tering, ten tijde vau eene tijdelijke ballingschap, bij gelegenheid van de groote Revolutie, die Amerika van Engeland scheidde. Rev. Doss er zegt van hem, dat hij een der meest geestelijke, practisclie en godzalige predikanten vau zijn tijd was. Hij had een diepen blik in het menschelijk hart en predikte met ougewouen zegen. In wijden kring werd hij vermaard en zijn invloed op het gemeentelijke leven van New-York was blijvend. Zie N. II. Dosker. De Hol- landsc/ie Gereformeerde kerk in Amerika. Nijmegen 1888. '-) Zie hierover Rapport commissie Engelsche kerk bij ds. Laidly, uitgebracht 22 December 1759.

Archief | 1908 | | pagina 122