79 inoedeu" 2) tegen hern op te vatten en liet ergste te vreezen. Zondags na Worsley's vertrek, was eronmiddellijk na den dienst, kerkeraadsvergadering belegd 2)waarop de emeritus predikant Van der Wind als voorzitter de leden officieel in kennis stelde met liet droeve feit in betrekking tot hun leeraar. De man is Donderdagmiddag na afloop der classis naar Vlis- singen gegaan en aldaar met de tot vertrek gereed liggende paketboot naar Dover vertrokken //zonder voorkennis van een der kerkeraadsleden" 3), zoo luidde het kort doch droef bericht. Voorloopig moesten de broeders het met die sobere mede- deeling zien te stellen. Er zat trouwens weinig anders op. 4) Doch daar kwam binnen een of twee dagen Worsley's brief uit Londen 5), en daarmede meer licht. Dinsdag 12 December werd het schrijven in de consistorie ter tafel gebracht en te midden der bedrukte broederen voor gelezen. Besloten wordt Worsley aan het opgegeven adres onmiddellijk te antwoorden. Zij zullen hem schrijven, welke ontsteltenis zijn schielijk vertrek in hun kleinen kring teweeg bracht, en hoe verslagen zij tot op heden waren, onbekend zijnde met de motieven van zijne vreemdsoortige handeling. De pas ontvangen brief had hun echter eenig licht gebracht, i) Zie Vertoog kerkeraad aan de classis Walcheren (24 Februari 1760). a) Zie Notulen Engelsche kerk. 3) Zie Notulen Engelsche kerk. Be kerkeraad besloot toen door diaken Dam me en koster Smits van Wors ley's huis te laten afhalen het loopende kerkelijk aktenboek, alsmee alle kerkelijke papieren, welke hij onder zijne berusting had. Er was echter niemand thuis dan de meid. Deze verklaarde niet te weten, waar een en ander lag. Na afloop van de vergadering ging op verzoek van den kerkeraad ouderling P. de Zwarte nog even nader aan Worsley's huis inforineerenwaar de dienstbode hem onder verschillende boeken .ook het bewuste aktenboek liet zien. Genoemde heer heeft het toen meegenomen en bij ds Van der Wind gebracht. 4) Uit zijne verantwoording aan den kerkeraad op Zaterdag 29 December blijkt dat Worsley niet verder dan Dover is geweest. Is Worsley's verklaring waar en juist, dan is ook zijn brief aan den kerkeraad van 8 December te Dover geschreven, al is die ook gedateerd Londen 8 December 1759.

Archief | 1908 | | pagina 127