yq3 81 Veertien dagen na dato, op het laatst van December, is Worsley weer in Middelburg terug. Onmiddellijk, nog voor Zondag, wordt er kerkeraad belegd, om Worsley in de ge legenheid 'te stellen zich te verantwoorden. Daar in de con sistorie -1) verhaalt deze in hoofdzaak van wat we reeds uit zijn schrijven weten, nl. van de ontvangst van het anonieme Eransche briefje, de vrees voor arrestatie en als gevolg van een en ander van zijn schielijk vertrek naar Doverwaar hij tot bezinning komt en gaat begrijpen, dat het zaak is, om zoo spoedig mogelijk naar Middelburg terug te keeren. Ook verzekert hij den kerkeraad plechtig, dat zijn overgelegd testimonium, waarop de classis van Walcheren hem tot de be diening heeft toegelaten, volkomen echt en wettig is. Daarom is hij dan ook bereid, //om zig teegens alle beschuldigingen, in dien er teegens verwagting mogten opkoomente defendeeren". 2) Die //dierbaare verklaring" s) van Worsley omtrent de echt heid zijner testimonia deed het geschokt vertrouwen in zijne oprechtheid bij de vergaderde broederen wederkeeren. Ze vroe gen zichzelven en ook elkander af, waarom dominee, nu de zaken zoo stonden, niet den volgenden dag zou prediken en het H. Avondmaal bedienen. Toch achtten zij het raadzaam, om niet overijlend te werk te gaan, in dezen eerst het advies in te winnen ven den geleerden dominee Wtlhelmiüs 4') die, naar het gerucht liep, door ds. Sowden van Rotterdam met de bezwaren tegen Worsley was in kennis gesteld. Er werd eene commissie benoemd, bestaande uit ds. Van der Wind en een tweetal ouderlingen 6), welke zich staande de Inderdaad, een zweetkamertje voor Worsley, die kleine consistoriekamer der Engelsehe kerk. Zie Notulen Engelscke kerk van 29 December 1759. 3) Zie Notulen Engelscke kerk van 29 December 1759. Zie over dezen geletterden, lichamelijk zwakken, doch finantieel sterken predikant o. a. Nagtglas Levensberichten. Van 1749 tot 1765 was hij Hervormd predikant te Middelburg, daarna emeritus. Gestorven te Utrecht 27 December 1771. 6) Mr. Willem Otto Reitz, van 1742 tot 1768 rector aan het illustre gym nasium, tevens „lector juris" alsmede mr. Pietkr van der Elst, Archief 1908. 6

Archief | 1908 | | pagina 129