mogelijk te kunnen opvolgen, zonder te kort te doen aan de autonomie hunner kerk. Zij toch meenden, dat hun college in de eerste plaats het recht toekwam een oordeel uit te bren gen in zake de ernstige beschuldigingen tegen hun predikant. Dat recht kwam hun niet toe van, of werd hun niet verleend door de classis, evenmin als deze hare bevoegdheid tot rechts spraak ontleent aan een coetus, deze op haar beurt aau eene proviuciale, en de provinciale aan de algemeene synode. De kerkeraad der Engelscke kerk geniet eigene jurisdictie even goed als de classis Walcheren en wel volgens kerkenordening. In de uitoefening van dit zijn recht geniet de kerkeraad de zelfde bescherming ven den souverein als de classis, echter met dien verstandedat men van de rechtspraak van den ker keraad in appèl kan komen bij de classis, zooals men zich van de uitspraak van eene classis beroepen kan op den coetus en zoo vervolgens, telkens op eene meerdere vergadering. Dit onvervreemdbaar recht, door de kerkenorde gewaarborgd mag noch kan de kerkeraad uit handen geven. l) 1) En wel om de volgende redenen niet. Vooreerst verzoekt de kerkeraad geene gunst, als hij de stukken cn documenten in Worsuf.y's zaak terugvraagt; het is zijn onvervreemdbaar vecht. Er behoeft alzoo niet hij stemming uitge maakt te worden, of aan dit recht zal worden voldaan, ja dan neen. Derhalve kan de kerkeraad deze stukkenhoe gaarne hij deze ook weer in zijn bezit wil hebben, niet overnemen krachtens eene resolutie der classis. Deed de kerkeraad zulks, dan zou hij zelf een groot deel van het recht der kerk prijs geven. Ver volgens strijdt het evenzeer tegen het recht en de vrijheid der kerkdat deze de bedoelde stukken ter eerste instantie wederom aan de classis zou moeten terug geven alsmede dat de classis den kerkeraad injugeertten spoedigste omtrent "Worsley's zaak onderzoek te doen. Dit laatste is al eene groote infractie tegen de vrijheid. Zulk eene handelwijze heeft de Engelsche kerk, die immers vrij is in hare jurisdictie van de classis Walcheren, toch wel niet verdiend. De classis denkt toch niet, dat de kerkeraad do felle beschuldigingen, tegen Worsyey ingebracht, niet grondig zal onderzoeken en liefst maar blauw blauw zal latenDe kerkeraad beschouwt dan ook dat gedeelte der resolutie liever als eene „kwalijk begreepen" dan als eene stellige meening van de classis. Ten slotte de classicale eischdat de kerkeraad van maand tot maand de classis rapport zal doen van het stadium waarin zich het onderzoek bevindt. Is dit „jok"', of „ernst"? zou men kunnen vragen. „Wie zag immer een regter ter eerster instantie door een regter in

Archief | 1908 | | pagina 144