97 Dit alles zoo zijnde, voorziet de kerkeraad, dat door deze gewraakte classicale resolutie het finaal onderzoek en de be slissing in de zaak van zijn leeraar ten zeerste zullen vertraagd worden en, wat nog erger is, dat er een conflict dreigt te ontstaan tusschen kerkeraad en classisbijaldien de quaestie in dit stadium blijft. Daarom besluit dan ook dit college zich andermaal tot de classis te wenden en wel met het dringend verzoek om de ge nomen resolutie te stellen buiten effect en de ingekomen be zwaarschriften tegen Worsley, aan hen, als de //rechters ter eerster instantie", te willen overhandigen of wel aan ds. Sowden terug te zenden. In dit geval is de kerkeraad ten volle bereid zonder eenigen aandrang van buiten de leden kennen te goed hun plicht om in gebreke te blijven tegenover de classis om de classis op de hoogte te houden van den loop en den uitslag van het onderzoek. Mocht echter de classis Walcheren, wat niet denkbaar is, dezen weg van minnelijke schikking niet willen bewandelen, maar blijven bij haar eens genomen besluit, waardoor de ker keraad in de uitoefening zijner jurisdictie zou worden belem merd dan zou zich deze verplicht zien zich te wenden tot den souverein, onder wiens bescherming de kerkeraad niet minder dan de classis zijne jurisdictie in kerkelijke zaken oefent. Eeue gedetailleerde memorie in dien geest werd door den kerkeraad opgesteld en vervolgens op de classicale vergade ring van 6 Maart door de afgevaardigden Van der Wind en appèl, eer de zaak nog eerst recht begonnen is, geïnjungeertaan den regter in appel maandelijks kennis te moeten geeven hoeverre hv met de zaak ge- vordert is." „Wie heett een kerk, die in 't stuk harer jurisdictie ter eerster instantie zoo vry isals de classis iu 't stuk harer jurisdictie ter tweeder in stantie, zoo meeseragtig zien behandelen", vraagt de kerkeraad, die zegt liever biervan af te stappendan in „odieusheyd" te vervallen. Zie Vertoog van den kerkeraad aan de classis 24 Februari 1760. Zie Vertoog van den kerkeraad aan de classis 24 Februari 1760 en No tulen van den kerkeraad (akteuboek 17221761). Archief 1908. 7

Archief | 1908 | | pagina 145