na Inmiddels ontving ds. Delo een antwoord op zijn schrijven naar Engeland. Zijn vriend in Kent had naar Worsley geïnfor meerd maar de uitslag van dit onderzoek was vel1 van gunstig, liet bevestigde volkomen hetgeen den kerkeraad reeds vroeger van Worsley was ter oore gekomen. Worsley had wel hier en daar gepredikt, o. a. ook in het bewuste Newington, zeven mijlen van Rochester, waar hij zelfs den dominee had uitge hangen. Maar of hij daartoe bevoegd was? Ziedaar eene quaestie, welke ook de vriend van ds. Delo niet vermocht op te lossen Naar de omstandigheden te oordeelen, zeker niet. Want, vroeg men den would be predikant naar zijne testimonia, dan zocht hij het antwoord op die question bruiante te ontwijken of te verschuivenen bijaldien hij zoo in het nauw werd ge bracht, dat noch het een, noch het ander meer mogelijk was, dan maakte hij zich stilletjes uit de voeten. Dit is ook het geval geweest te Newington waar Worsley tot //curate" 2) of hulpprediker was aangesteld door den heer Hugh B uiidett vicaris van Newingtondie echter in de provincie York ver blijf hield. Het laatste het liefst. Zoolang de beslissing uitblijft, kan hij moeilijk naar andere plaatsen dingen. Er zijn nu juist twee plaatsen vacant. Zooals ds. Deuo's vriend nog nader (9 Juli) schreef, toen de classis "Wal cheren de zaak-Woasley bij vernieuwing in handen had. 2) De geestelij khcyd in Engeland, behorende tot de Episcopale kerk, is on derscheiden in de orders bisschoppen, presbyters of priesters d. i. predi kanten en diakens. De priesters d. i. predikanten worden onderscheiden in rectors, vicarissen en cu raten. De rectors en vicarissen zijn eigenlijk de bezitters van de pastoryzoodat een rector is een predikantdie alle de tienden bezit; en vicaris de predikant van een parochie, daar het eigendom der kerke lijke inkomsten behoort aan een wereldlijk persoon. Doch curates d. i. verzorgers zijn ouderpredikersdie den dienst waarnemen voor rectors of vicarissen, die zelf buiten staat zijn of geen gelegentheyd daartoe hebben, tzy omdat zy meer dan ééne pastory bezitten of tegelijk andere waar digheden bekleden. Deze curates vervullen den geheelen dienst: prediken, sacramenten bedienen en huwelyken celebreeren, evenals de rectors en vicarissen zelve, aangezien zy ook zelfs priesters dat is predikanten zijn ofschoon zij geen eige vaste plaats of parochie hebben.

Archief | 1908 | | pagina 160