117 naar bewijzen te zoeken, dat hij wettig tot het predikambt bevoegd was 1), en dat nog wel ondanks de aanschrijving van zijn kerkeraad om spoedig te retourneeren. 2) En voorts, nu bij onderzoek gebleken is, dat de bewijs stukken, waarop Worsley's beroep bij de classis is geappro- beerd, en hij zelf geëxamineerd en bevestigd is geworden, geheel en al onvoldoende zijn bevondenomdat zij allerminst bewijzen, dat Worsley wettig candidaat was tot den heiligen dienst, nu daarenboven het vermoeden rijst, dat genoemde stukken niet eens echt, maar verdicht en valsch zijn, komt het deputaten voor, dat Worsley nooit ofte nimmer wettig predi kant is geweest, en de classis deswege de approbatie van het beroep behoort in te trekkenhet examen behoort te beschou wen als niet afgelegd en den naam van Worsley onder de formulieren door te halen 3), daarbij verwijzende naar de acta der classis. Van een en ander dient kennis gegeven te worden aan den kerkeraad der Engelsche kerk, tevens met advies, dat ook dit college het beroep en de bevestiging van Worsley be schouwen zal als niet gedaan en alzoo te stellen buiten effect. Tntusschen, hoewel er zware vermoedens op Worsley rusten, als zou hij zich aan verdichting en vervalsching der bewuste stukken, bij name zijn testimonium en eenige brieven, heb ben schuldig gemaakt, zijn die niet rechtstreeks bewezen en blijft alzoo de mogelijkheid open voor vergissing. Daarenboven mag men niemand, wie hij ook wezen moge, onverhoord oordeelen. Dit alles in aanmerking genomenadviseeren deputaten Aan zijn kerkeraad had Worsley geschreven, dat hij in Engeland geene hetere bewijzen kon machtig worden dan die, welke hij had ter hand gesteld. 2) „Overeenkomstig de kerkenordening van 1591, daar het deportement is gestatueerd op trouwelooze verlatinge des dienstes en in somma op alle grove zonden, welke den autheur bv de wereld eerloos maken". 3) Bij het zitting nemen in de classis had Worsley, even als ieder ander, de Formulieren van Eenigheid moeten onderteekenen.

Archief | 1908 | | pagina 165