132 honderd gulden benevens eene j aarlij ksche bijdrage van vijftig gulden voor ieder kind. Deze bedankte echter al spoedig. x) Bene tweede poging een half jaar later had beter resultaat. 3) Beroepen werd toen de heer James Aeelek predikant bij de Engelsche gemeente te Dordrecht, die met ds. Laidly op het tweetal had gestaan. Binnen enkele dagen nam hij het beroep aan //in des Reeren vreeze", waarin de kerkeraad '/voor alsnog berust(te)". Ongeveer een achttal weken later werd hij tot zijn dienstwerk te Middelburg ingeleid door ds. Laidly van Vlissingen 3) en 's namiddags van dienzelfden 22sU'" November deed de nieuwe leeraar zijne intrede met eene leerrede naar aanleiding van 2 Oorintlie vers 5. Ben zou echter dien vreugdevollen dag niet meer beleven. Het was de oude emeritus-predikant ds Van der Wind, die met de gemeente zoovele jaren lief en leed had gedeeld en zich nog op het laatst van zijn leven geroepen zag tot zulk eene zware taak, om nl. met den kerkeraad de zaak-Worsley Hij bedankte reeds 30 Maart. 2) Het collegium qualificatum vergaderde op 13 September 1761. Als gede puteerden van den Ed. Achtbaren magistraat waren tegenwoordig mr. Alexander Joh an Hieronimus Huysskn, heer van Cattendyke, regeerend burgemeesterals mede de heer mr. Cornelus Galenus Paspoort, eveneens regeerend burgemeester. De leiding dezer vergadering was opgedragen aan ds. A. van der Sloot, die in de plaats van den meer en meer verzwakkeuden predikant Van der Wind bij diens bedanken tot „director" was gekozen, d. w. z. „om gedurende de va catuur de handelingen dezer vergaderinge zo ten opzigt van de beroepinge van enen anderen herder en leeraar als ten opzigt van andere zaken, tot den welstand dezer gemeente behorende, te bestieren". In deze vergadering werd eerst een viertal gevormd, bestaande uit de hceren James ateler, predikant bij de Engelsche gemeente te Dordrecht, Laidly, pre dikant bij de Schotsche gemeente te Vlissingen, James Yatr, predikant bij de Schotsche kerk te Vere, en Hill, proponent te Utrecht. Uit een tweetal, be staande uit Afi'lek en Laidlï, werd vervolgens de eerste gekozen. De beroeps brief werd den beroepene overgebracht door den koster der kerk, nl. Daniël Smit. Op 19 September was reeds de aannemingsbrief, door den koster mede gebracht, in dc consistorie ter tafel. 3) De bevestiger had tot tekst 2 Coriuthe 5 vers 20. De hand der broeder schap werd gegeven door ds. Yair. Zie kerkeraadsuotulen.

Archief | 1908 | | pagina 180