138 verstaen totten recouvremente van onsen voerscreven lande ter eeren Godts, onderhoudenisse van den Heyligendienst ende welvaert van den gemeenen zaeken, vulcommelijck betrouwende uwer wijsheden, discretiën, bequaemtheden, getrouwicheden ende goeden ernsticheden, hebben u ende elcken van u ge- committeert, gedeputeert ende geordonneert, committeren, de puteren ende ordonneren by desen onsen brieven ter visitacie van den voerscreven dij eken. Ontbieden u daeromme ende bevelen, dat ghy off ten min sten den zesse, vyve offt viere van u, die beste daertoe zullen connen verstaen ende vaceren, u van stonden aen transpor teert in allen den steden ende plecken van onsen voerscreven lande van Zeeland, int quartier van Beoister Schelt liggende, ende daert van noode wesen sal, ende aldaer met u geroupen een van den burgmeesfceren off principal officieren van elcke van den voerscreven steden ende plecken ende anderen goeden lieden, hem verstaende in materie van dijekaige, overzyet ende visiteert de voerscreven steeden, plecken, polders endelanden, geïnundeertmitgaders den dijeken ende sluysen, gebroken, verdreven ende duergesteken zijnde, ende u informeert off by dengenen, die ghy in uwe absencie substituéren zult, den- welcken wy geven gelijcke machte ende auctoriteyt, u doet wel ende duechdelijck informeren, hoe ende in wat manieren ende by welcken middelen men sal tzelve landt moghen recou- vreren ende oock reparerenstoppenstereken ende verzekeren die oude dijeken ende sluysen off nyewe doen maicken, in dient van noode zy, ende tot laste van wyen de costen, daertoe behoerendezullen moeten wesensoe van ons om onsen eyghen erfve ende preservacie van onsen steden ende landen als van den anderen geërfden, propriëtarissenhetzv dat zy geestelijcke 2) luyden zijn off weerlijcke, doende tot dien eynde zulcken zet tinghen ende cavelingheu, als ghy zult zyen nootlijcke te zyne. Ende nietmin omdat de wereken ende reparaciën van den Het HS. heelt gcesteelijcke.

Archief | 1908 | | pagina 186