139 voerscreven dijcken met alle dilligencie gedaen woirden, soe ordonneren wy u3 dat ghy van stonden aen stelt ende zet op elcken gemet landts eenen schellinck groote "Vlaems, wil lende, dat de geërffden ende propriëtaryssen deselve penningen avanceren ende betaelen bynnen drye weken nae de publicacie van desen, ende dat gliy de voerscreven penningben in ge valle van weygeringhen doet innen ende executeren realijck ende by faite, zoe men gewoennelijcke es te doen om onsen eygben schulden ende penningen, nyetjegenstaende eenighen opposiciën oft appellaciën ter contrariën ende sonder hyerop van ons te hebben off verbeyden andere oft breeder bevel oft ordonnancie dan desen. Ende zoeverre eenighe van den voerscreven geërfden ende propriëtarysen in gebreke waere de voerscreven penningen te betalen onder tdexel, dat zy liever hadden huere lande ende erven te habandonneren dan te gelden ende contribueren totter voerscreven reparatie, soe willen wy, dat in dien ge valle zy gepriveert ende versteken woirden van hueren voer screven goeden ende erffven, ende dat deselve goeden ende erven van dan voertaen mytgadcrs de vruchten, alsnu 2) daerop staende, geappliquieert woirden tot onsen behouf ende proffyte, welverstaende nochtans dat die stercste gehouden sal wesen te solagieren den crancxsten. Ende want wy verstaen, dat die coopluyden ende anderen dagelijcx verdieren ende verhoegben huere cooren, granen, strooboterencasensteenenhout ende andere vitaillen ende stoffen, ende oock dat de wercklieden meerder salarys off dachueren hebben willendan zye hyer te voeren gehadt hebben, soe bevelen wy u, dat ghy statuten ende ordonnan- ciën maiket up die dachuere van den voerscreven werckluyden stoffen ende materiën van steenen, hout ende diergelijcke, mytgaders oik up tbroot, wijn, byer, vleesch, boteren, kaes, cooren, graen ende anderen lijftochten, ende de voerscreven Het HS. heeftet. a) Het HS. heeftalsus.

Archief | 1908 | | pagina 187