142 midts by hem nemen(de) van denselven van der wet brieven van obligaciën in behoirlijcker vorme onder den zegele van der stede van Zyrickzee, by denweleken zy beloven sullen de voerscreven somme van penninghen weder te geven te Sincxen naestcomende int jaer XVCXXX1. Item want men boven den voirscreven somme behouven sal noch te hebben veele andere penninghen, soe sal de voerscreven meester Geuart versou eken van mynen voerscreven Genadichste Vrouwe wegen aen die voerscreven van der wet, dat zy van huere wegen oick opleggen ende furnieren willen, hetzy by leeninghen oft anderssins, alzoevele penningen, als hem mo- gelijck sal zijn, ten eynde dat de voerscreven wereken ende reparaciën by gebreck van penningen niet achter en blyven. Item omdat wel te vermoeden es, dat die voerscreven van der wet van hemselven nyet en zullen counen verschieten zoe veele penningenals men behoeven sal totter voerscreven re paration, soe sullen zye versoucken aen die burgers, coop- luyden ende anderen inwoenders der voerscreven stede van Zyerickzee ende oick an hueren vrienden van anderen steden, dat zye leenen willen daertoe alzoeveele penningen, als mo- gelijck zal zijn, ende indien zy mogen vinden, die leenen willen, daertoe zye hem employeren zullen nae huer vermogen, dat in dien gevalle zy dengenen, die eenighe penningen ge leent zullen hebben, doen geven ende leveren brieven van obligatiën onder der voerscreven stadt zegele in behoirlijcke vorme. Item midts doende by den voerscreven van der wet tgene des voerscreven essoe sal mijn voerscreven Genadichste Vrouwe doen houden in state ende surceancie alle de schulden, die de voerscreven stadt van Zyerickzee mach schuldich ende tachter zijn, aen wyen, hoe ende in wat manieren dattet zy, den tijdt van drie maenden naestcominende, ende hem daeraf doen geven brieven van versekerheden iu behoirlijcker voirme. Item insgelijcx sal zy oick doen houden in surceancie den selven tijdt van drie maenden geduerende alle processen, be-

Archief | 1908 | | pagina 190