14.3 gonnen oft noch te beginnen tegens de voerscreven stadt, ketzy voer die van den Hoogen Raedt of van den Raide in Hollandt oft elders. De voerscreven meester Gerardt sal alle ernsticheyt doen om te vervolgen ende soliciteren de saicken voerscreven ende tonderwysen die van Zyerickzee by allen middelen, hem mo- gelijck zijude, ten eynde dat zye haer beste doen willen om te volcommen ende volbringhen tgene des voerscreven es, ende van als sal adverteren mijn voerscreven Genadichste Vrouwe, zoe faen 1) als hem mogelijck zijn sal. Aldus gedaen ende geordonneert by mijn voerscreven Ge nadichste Vrouwe in den Raidt te Meckelen den XXVtn dach van Novembri anno XVC ende derlich. Onder gescrevenMarguerite, ende: Verdekue. III. Proces-verbael. Achtervolgende die bevele, my Gerardt Mulert, raidt etc., gedaen by opene brieve van commissiön onder den naem ende tzegel van Keyserlijcke Majestaefc onsen aldergnadicksten heren in data den XXII, ende daerbeneffeus by instructie, geteykent van mijn Gnadichste Vrouwe regente etc., in date den XXVc" dach Novembris anno XVCXXX, daerafF de co- piën boven geïnsereert zijn, ben ick gereyst van Mechelen myt meester Willem Zager, pensionarys der stede van Sierickzee, upten XXVIIIen dach derselfder maendt Novembris omtrent X uren voer noene om toe Zierickzee voerscreven ende int lant van Beoister Schelt texecuteren tiuhouden van de voerscreven opene brieve ende instructiën, ende ben des aveuts omtrent vier uren gearriveert tot Antwerpen. Ende alsoe den voerscreven pensionarys ende my belast was tAntwerpen toe vragen nae den clerc ofte dienaer van mynen Sic.

Archief | 1908 | | pagina 191