144. lieere dontvanger-generael lieere Jan Micaultdie zekere pen ningen daer ontfangen zoude om mede te nemen tot Zierickzee voerscreven tot behoif van de reparatie van haerlieder dijcken> soe hebben wy, tAntwerpen gearriveert zijnde, terstondt ge- sendt ten kuyse van Lazarus Tusscher 1), daer de voerscreven clerc ofte dienaer de voerscreven penningen ontfangen zoude om te weten oft de voerscreven penningen gereet waeren. Ende alsoe de noch niet gereet en waerensoe zijn wy snachts daer gebleven. Des anderen daghes, te weten den XXIXen Novembris goets tijdtz, heb ick weder gesolliciteertdat de voerscreven pen ningen gereet mochten woirden, ten eynde dat wy dien dach hadden moghen vertrecken; maer wat sollicitacie ick daer- omme hebbe doen doen, en hebbe de voerscreven penningen niet conen gereet cryghen. Dan omtrent drie uren nae noenen is gecomen de voerscreven dienaer van den ontfanger-generael genoempt Ewout, seggende, dat de voerscreven penningen getelt waeren, ende dat hye die wilde doen packen ende slaen in een tonneken, ende mits dattetselve noch niet gedaen en was, ende dattet toe spaide viel om (te) reysen, soe heb ick den voerscreven Ewout geseyt, dat hye hem wilde gereet maicken om des anderen daiges vroech te moeghen reyseu toe scepen of te waegen. Upten laesten Novembris tusschen IX ende X uren voer noene zijn wy tzamen gereyst van Antwerpen tot Berghen myt eenen waegen, overmits dattet zeer bijster weder was van wynt ende snee, ende zijn des avents gearriveert tot Berghen. Upten eersten dach Decembris omtrent X uren voer noene zijn wy myt een scip gevaren van Berghen tot nae Sierickzee ende comende omtrent Stavenisse, heeftet sulcx begost te stormen ende te wayen uutten noerdtwestendat alle de sche pen, die voer ende achter ons waeren, weder om mosten leggen, ende dat wy oick niet verder en mochten varen, maer mosten Ecu bekend geldschieter.

Archief | 1908 | | pagina 192